II niedziela adwentu – 4 grudnia 2022 r.

 1. Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłej niedzieli, dziś na mszy świętej o godzinie 12.00 gościmy Orkiestrę Gminy Słupno oraz Orkiestrę Strażacką z Gozdowa i Orkiestrę Strażacką z Goleszyna. W ich wykonaniu oprawa muzyczna mszy świętej o godzinie 12.00, natomiast po mszy świętej koncert kolęd i pastorałek. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam na to wyjątkowe wydarzenie w naszym kościele, w wykonaniu trzech Orkiestr.
 2. Dziś, z racji pierwszej niedzieli miesiąca grudnia, po sumie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 3. Dziś, po mszy świętej o godzinie 10.30 kolejne spotkanie dla uczniów klas III i ich rodziców, przed I-szą spowiedzią i komunią świętą.
 4. Natomiast dziś po mszy świętej o godzinie 12.00, spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 5. Za tydzień, po mszy świętej o godzinie 10.30, kolejne spotkanie dla uczniów klas IV i ich rodziców, przed odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego.
 6. Dziś, w drugą niedzielę adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych już po raz dwudziesty trzeci Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku będzie poświęcony wsparciu Ukrainy. Mija 9 miesięcy od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą sytuacja staje się coraz trudniejsza. Rosja bombarduje infrastrukturę energetyczną Ukrainy, ludzie nie mają dostępu do prądu, ogrzewania i  wody, nadchodzi zima, pogarsza się sytuacja humanitarna. Zwyczajem lat ubiegłych w drugą niedzielę adwentu, przed naszym kościołem trwa zbiórka do puszek, z przeznaczeniem na ten cel. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary.
 7. Trwa adwent - czas bezpośredniego oczekiwania i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Abyśmy dobrze przeżyli ten czas pomocą służyć nam będą:
 1. Msze święte roratnie (ku czci Matki Bożej Pani Adwentu), które są odprawiane we wszystkie dni powszednie adwentu (oprócz rekolekcji) o godzinie 7.00;
 2. Rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się w czwartek 15 grudnia, a zakończą się w sobotę 17 grudnia.

I niedziela adwentu – 27 listopada 2022 r.

 1. Dzisiejszą pierwszą niedzielą adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz czas bezpośredniego oczekiwania i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Abyśmy dobrze przeżyli ten czas pomocą służyć nam będą:
 1. Msze święte roratnie (ku czci Matki Bożej Pani Adwentu), które będą odprawiane we wszystkie dni powszednie adwentu (oprócz rekolekcji) o godzinie 7.00;
 2. Rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się w czwartek 15 grudnia, a zakończą się w sobotę 17 grudnia.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca grudnia:
 • pierwszy czwartek adoracja od 17.30 do 18.00, prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej;
 • pierwszy piątek - spowiedź od godziny 16.00 do 18.00. Adoracja w ciszy od godziny 16.00 do 18.00, z przerwą na msze świętą o godzinie 17.00. Nabożeństwo pierwszopiątkowe na 15 minut przed mszą świętą o godzinie 18.00;
 • nabożeństwo pierwszosobotnie po mszy świętej, która będzie o godzinie 18.00.
 1. Za tydzień z racji pierwszej niedzieli miesiąca grudnia, po sumie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 2. Również za tydzień, po mszy świętej o godzinie 10.30 kolejne spotkanie dla uczniów klas III i ich rodziców, przed I-szą spowiedzią i komunią świętą.

XXIV Niedziela zwykła – 20 listopada 2022 r.

 1. Dzisiejsza niedziela jest doroczną uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Kończy ona kolejny rok liturgiczny.
 2. Komunikat Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw. Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem,

† Stanisław Gądecki                 

Arcybiskup Metropolita Poznański               
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski       

Jasna Góra, dnia 14 listopada 2022 roku

ZARZĄDZENIE: Komunikat Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, należy odczytać wiernym w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 20 listopada 2022 roku, podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Płock, dnia 18 listopada 2022 r.

†Mirosław Milewski 
Wikariusz Generalny

 

 1. Zgodnie z wcześniejszą informacją, w najbliższą sobotę 26 listopada 2022 r. o godzinie 11.00 w płockiej Bazylice Katedralnej Ingres naszego nowego Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego. Zachęcam do udziału.
 2. Tradycją ubiegłych lat starajmy się uczestniczyć w miesiącu listopadzie w mszach świętych niedzielnych, ofiarując za bliskich zmarłych.

XXIII Niedziela zwykła – 13 listopada 2022 r.

 1. Dziś, po mszy świętej o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.
 2. Dziś, na sumie o godzinie 12.00, program patriotyczny, zatytułowany „Droga Polaków do niepodległości – cieszmy się bracia nadzieją”, w wykonaniu lektorów i chóru Parafii w Rogozinie.
 3. Tradycją ubiegłych lat starajmy się uczestniczyć w miesiącu listopadzie w mszach świętych niedzielnych, ofiarując za bliskich zmarłych.
 4. Pan Organista roznosi po rodzinach naszej Wspólnoty Parafialnej poświęcone opłatki. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji Pana Organisty.

 

Plan na najbliższy tydzień:

 1. poniedziałek 14 listopada od godziny 9.00 Piotrowo, Mirosław, Stare Gulczewo, Stare Gulczewo Działki w stronę Rogozina i razem z dawnym Ogrodem Sadowniczym;
 2. wtorek 15 listopada od godziny 9.00 ulica Pocztowa, Powiśle, Podwale, Roztocze, Rybna, Odległa i Urbanowo;
 3. środa 16 listopada od godziny 16.00 ulica Pocztowa 13, 11, 9, ulica Harcerska 117, 119, 121, 123, 125;
 4. czwartek 17 listopada od godziny 16.00 ulica Borowicka 2, 4, 1, 3, 3a, 5, 7, 7a, 7b;
 5. piątek 18 listopada od godziny 9.00 ulica Raczkowizna, Borowiczki Pieńki ulica Słowiańska oraz całe Bielino, od godziny 16.00 ul. Zakątek, Liściasta, Iglasta;
 6. sobota 19 listopada od godziny 10.00 ulica Międzylas, Borowiczki Pieńki od Liszyna do Cukrowni.

XXII Niedziela zwykła – 6 listopada 2022 r.

 1. Dziś po sumie z racji pierwszej niedzieli miesiąca listopada wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
 2. Dziś, po mszy świętej która jest o godzinie 10.30, kolejne spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej.
 3. Natomiast po mszy świętej o godzinie 12.00 kolejne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 4. Za tydzień tj. w drugą niedzielę listopada, po mszy świętej o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.
 5. Jeszcze do 8 listopada (najbliższy wtorek) można codziennie zyskać jeden raz odpust zupełny za zmarłych przez:
 • pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i odmówienie modlitwy za zmarłych,
 • bycie w stanie łaski uświęcającej,
 • przyjęcie komunii świętej,
 • odmówienie dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego.

Dodatkowe informacje