Niedziela Miłosierdzia - 24 kwietnia 2022 r.

1. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego, kończąca oktawę Świąt Wielkanocnych, rozpoczynająca jednocześnie Tydzień Miłosierdzia. Niedziela Miłosierdzia to również święto patronalne Caritas. Ofiary złożone dziś na tacę są przeznaczone na cele charytatywne Kościoła.
  2. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W ZAMKNIĘCIU PROCESU SYNODALNEGO NA ETAPIE DIECEZJALNYM

Kochani Diecezjanie!

Zapoczątkowany przez papieża Franciszka w całym Kościele powszechnym proces synodalny w ostatnich miesiącach odbywał się także w naszych parafiach i całej diecezji. Jestem ogromnie wdzięczny Duchowi Świętemu, że dynamicznie i z ewangelizacyjną mocą prowadził wiernych świeckich, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, kleryków, kapłanów i biskupów naszej diecezji w czasie odbytych spotkań synodalnych. Dziękuję wszystkim Wam za włączenie się w słuchanie i spisywanie tego, co „Duch mówi do Kościołów” (Ap 2,11), za cierpliwe dyskusje w czasie spotkań w rejonach i we wspólnotach, za każdy głos przekazany do skrzynki synodalnej oraz za modlitwę w tym czasie za Kościół, który – jak pisał św. Jan Chryzostom – „jest synodem”.

Dziękuję koordynatorom procesu synodalnego w diecezji za wszelkie prace wykonane na rzecz synodu. Cieszę się, że w ostatnich miesiącach w różnych grupach i wspólnotach praktykowaliśmy synodalność i słuchaliśmy się nawzajem. Dziękuję uczestnikom wielu spotkań m.in. dekanalnych, rad parafialnych, ruchów i stowarzyszeń oraz młodzieży. Dobrze, że w dyskusji wybrzmiał także głos kobiet, naszych diecezjanek.

Zgodnie z wolą Ojca Świętego oraz przyjętym przebiegiem procesu synodalnego zapraszam serdecznie Drogich Diecezjan do udziału w spotkaniu zamykającym etap diecezjalny Synodu. Odbędzie się ono dn. 2 maja br. (poniedziałek), o godz. 16.30, w Bazylice Katedralnej w Płocku. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystych nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka i Kapituły Katedralnej, podziękujemy Bogu za dar synodu i przedstawimy końcowy dokument diecezjalny. Liczę na obecność w Płocku księży dziekanów wraz z reprezentacją świeckich, kapłanów pracujących w urzędach centralnych, księży proboszczów i wikariuszy, sióstr zakonnych, kleryków oraz wszystkich wiernych, którzy przez modlitwę i wspólnotę chcą zawierzać Bogu Kościół na Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej. Do zobaczenia zatem w naszej płockiej bazylice na Tumskim Wzgórzu.

Przesyłam wszystkim paschalne pozdrowienia i pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 19 kwietnia 2022 r.

Wtorek Wielkanocny

Piotr Libera

Biskup Płocki

1. W sobotę 7 maja br. egzamin przed I-szą Spowiedzią i Komunią Świętą, natomiast tydzień później tj. 14 maja będzie egzamin przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Szczegóły zostaną podane za tydzień.
  2. W naszej diecezji trwa nieustanna Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Na naszą parafię przypada w najbliższy czwartek 28 kwietnia. W ten dzień przypada jednocześnie doroczne wspomnienie świętej Joanny Beretty Molla.

Program jest następujący:

• godz. 7.00 msza święta rozpoczynająca czas adoracji. Po mszy świętej do godz. 10.00 prywatna adoracja;
  • godz. 10.00 msza święta za wszystkich zmarłych z naszych rodzin, z wdzięcznością za przekazanie nam skarbu wiary oraz za ich wszelki trud i wszelkie dobro. Po mszy świętej prywatna adoracja, do mszy świętej która będzie o godzinie 16.00.
  • godz. 12.00 Anioł Pański, ofiarowany o dar pokoju na Ukrainie;
  • godz. 15.00 Koronka i Litania do Bożego Miłosierdzia, w intencji całej naszej Rodziny Parafialnej i duszpasterzy, którzy posługiwali i posługują w Parafii, oraz z prośbą o nowe powołania kapłańskie i zakonne;
  • godz. 16.00 msza święta w intencji dzieci i młodzieży;
  • godz. 19.00 msza święta w intencji osób chorych i starszych;
  • godz. 20.00 msza święta w intencji małżeństw, rodzin i osób samotnych;
  • godz. 21.00 Apel Jasnogórski i zakończenie czasu adoracyjnego.

Zachęcam do włączenia się w parafialną Adorację Najświętszego Sakramentu.

1. Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  2. Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.