XXXII niedziela zwykła – 7 listopada 2021 r.

 1. Dziś w Bazylice Katedralnej w Płocku o godzinie 15.00 Biskup Płocki Piotr Libera w sposób uroczysty otworzy etap diecezjalny drogi synodalnej. Do udziału w uroczystości Biskup Płocki zaprasza płockich biskupów oraz przedstawicieli gremiów diecezjalnych m.in. ruchów i stowarzyszeń katolickich, przedstawicieli szkół katolickich, mediów katolickich, zakonów, księży dziekanów, przedstawicieli wikariuszy z poszczególnych dekanatów, księży emerytów, członków Kapitały Katedralnej Płockiej, Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, Kapituły św. Michała, koordynatorów rejonowych duchownych i świeckich grup synodalnych, kapłanów i osoby konsekrowane, wiernych świeckich, wszystkich ludzi dobrej woli. Liturgiczne otwarcie etapu diecezjalnego Procesu Synodalnego również dziś we wszystkich parafiach diecezji płockiej. Na zakończenie każdej Mszy świętej zostanie odmówiona modlitwa synodalna Adsumus oraz modlitwa wiernych. Z racji, iż księża uczestniczyć będą w uroczystościach diecezjalnych w katedrze, zachęcam do indywidualnej Koronki Miłosierdzia Bożego w intencji o dobre przeżycie Procesu Synodalnego przez wspólnotę parafialną i diecezjalną oraz cały Kościół powszechny. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego każdy może nawiązać kontakt z koordynatorami synodalnymi za pomocą poczty mailowej wysyłając maila na specjalny adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.. Ta skrzynka meilowa to jeden ze sposobów słuchania głosów Ludu Bożego diecezji płockiej i całego kościoła. Można tam przekazać swój głos, sugestię, komentarz, propozycję. Do tego samego celu będą służyły skrzynki z logo Synodu, które będą wystawione we wszystkich kościołach naszej diecezji, od przyszłej niedzieli również w naszym kościele.
 2. Dziś po sumie z racji pierwszej niedzieli miesiąca listopada wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja z modlitwą w intencji Synodu.
 3. Dziś, po Mszy świętej która jest o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej.
 4. Za tydzień, po Mszy świętej o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.
 5. Za dwa tygodnie, po Mszy świętej o godzinie 12.00, spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 6. Każdego roku w dniach 1 – 8 listopada można codziennie zyskać jeden raz odpust zupełny za zmarłych przez:
 • pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i odmówienie modlitwy za zmarłych,
 • bycie w stanie łaski uświęcającej,
 • przyjęcie komunii świętej,
 • odmówienie dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego.

Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej w związku z trwająca pandemią COVID-19 odpusty zupełne dla wiernych zmarłych zostają przedłużone na cały miesiąc listopad 2021 r., przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych:

 1. odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te dobrowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone;
 2. odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzą kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając jakiekolwiek przywiązanie go grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Marii Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu, albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności  swego życia.

(pełna treść Dekretu na stronie https://episkopat.pl/penitencjaria-apostolska-odpust-dla-wiernych-zmarlych-przez-caly-listopad/

 1. W najbliższy czwartek przypada 11 listopada Święto Niepodległości. Główna Msza święta w intencji Ojczyzny z programem patriotycznym przygotowanym przez Szkołę Podstawową Nr 20 w Płocku – Borowiczkach o godzinie 9.00. Zapraszam Poczty Sztandarowe wszystkich Jednostek Straży Pożarnej z terenu Parafii. Zapraszam również wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji Ojczyzny dziś i Ojczyzny jutra. Pozostałe Msze święte godzina 7.00 i 18.00.

Z racji pandemii nie będzie w tym roku wieczoru pieśni patriotycznych.

 1. Na prośbę Pana Organisty po porannej Mszy świętej poświęciłem opłatki, które Pan Organista od poniedziałku chce roznosić po rodzinach naszej Wspólnoty Parafialnej. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji Pana Organisty.

Plan na najbliższy tydzień:

 1. poniedziałek 8 listopada od godziny 9.00 Cekanowo ulica Płocka, Mazowiecka, Królewska i wszystkie odchodzące od niej do ulicy Stokrotki (bez ulicy Stokrotki, która należy do Parafii Słupno);
 2. wtorek 9 listopada od godziny 16.00 ulica Wiejska i wszystkie pozostałe ulice odchodzące od ulicy Stokrotki w stronę Cekanowa, ulica Północna, Myśliwska, Świętego Huberta, Świętego Alberta, prawa strona ulicy Ceglanej;
 3. środa 10 listopada od godziny 9.00 Rydzyno;
 4. czwartek 11 listopada od godziny 10.00 ulica Cedrowa, Lipowa, Grabowa, ulica Borowicka do pętli autobusowej;
 5. piątek 12 listopada od godziny 16.00 ulica Cisowa, Wierzbowa, Wilcza i Sarnia;
 6. sobota 13 listopada od godziny 10.00 Parcele Dolne: ulica Liściasta, Podgórze, Parcele nr 3, 5, 7 oraz Parcele Górne od ulicy Lisiej.
 1. Ci, którzy z różnych racji nie mogli zamówić Mszy św. i wypominków rocznych, mogą to uczynić dzisiaj po każdej Mszy św. w zakrystii kościoła, w pozostałe dni w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.
 2.  Informuję, iż jutro muszę zapłacić za wywóz śmieci z cmentarza za miesiąc październik, w wysokości 14.600,00 zł.
 3.  Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w kopertach na tacę w ubiegłą niedzielę, bezpośrednio do mnie oraz wpłacone na konto parafialne.
 4.  Pragnę bardzo serdecznie podziękować jednej z rodzin za ofiarowanie 18 szt. różnych albumów o treści religijnej.
 5.  Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, które są ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
 6.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 7.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.
 8. Praktyką lat ubiegłych gorąco zachęcam aby w niedzielę listopada - miesiąca zmarłych w sposób pełny ( z przyjęciem komunii św) uczestniczyć we mszach świętych ofiarując za naszych zmarłych.

Dodatkowe informacje