XXXI niedziela zwykła – 31 października 2021 r.

 1. Dziś ostatnie w tym roku nabożeństwo różańcowe o godzinie 16.30.
 2. Jutro 1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych. Msza święta na cmentarzu za zmarłych będzie o godzinie 12.00. Pół godziny wcześniej zostanie odmówiony różaniec za zmarłych z wypominków rocznych. Po zakończonej Mszy świętej procesja żałobna wokół cmentarza, z poświęceniem grobów i modlitwą za zmarłych. Pozostałe Msze święte w kościele o godzinach: 7.00, 9.00, 10.30 i 17.00. Do uczestnictwa w Mszach świętych w kościele zachęcam szczególnie tych, którzy mają swoich bliskich zmarłych na różnych cmentarzach, aby po uczestnictwie we Mszy świętej w kościele przeznaczyć pozostały czas na swobodne nawiedzenie grobów bliskich, znajdujących się na różnych cmentarzach.
 3. We wtorek 2 listopada - Dzień Zaduszny. Jest to dzień szczególnej modlitwy za wszystkich zmarłych, którzy odbywają karę czyśćca. Msze święte zostaną odprawione o godzinie: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i popołudniowa o godzinie 18.00. Msze święte o godzinie 12.00 i 18.00 zostaną odprawione za wszystkich naszych zmarłych. Natomiast po Mszy świętej o godz. 12.00 będzie procesja żałobna wokół kościoła z modlitwami za zmarłych z wypominków rocznych. Na pół godziny przed Mszą popołudniową będzie różaniec za zmarłych.
 4. Każdego roku w dniach 1 – 8 listopada można codziennie zyskać jeden raz odpust zupełny za zmarłych przez:
 • pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i odmówienie modlitwy za zmarłych,
 • bycie w stanie łaski uświęcającej,
 • przyjęcie komunii świętej,
 • odmówienie dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego.

Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej w związku z trwająca pandemią COVID-19 odpusty zupełne dla wiernych zmarłych zostają przedłużone na cały miesiąc listopad 2021 r., przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych:

 1. odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te dobrowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone;
 2. odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzą kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając jakiekolwiek przywiązanie go grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Marii Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu, albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności  swego życia.

(pełna treść Dekretu na stronie https://episkopat.pl/penitencjaria-apostolska-odpust-dla-wiernych-zmarlych-przez-caly-listopad/)

 1. W kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania oraz w niedziele, święta i dni powszednie w zakrystii kościoła po Mszach świętych, możemy zamawiać:
 • Msze święte na przyszły rok,
 • wypominki za zmarłych. Za tychże zmarłych będziemy modlić się po raz pierwszy na cmentarzu w uroczystość Wszystkich Świętych oraz we wszystkie niedziele roku, aż do ostatniej niedzieli października 2022 roku.

Karteczki do zamawiania wypominków są wyłożone na stoliku na końcu ławek, a także są dostępne w zakrystii kościoła i kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

Ofiary składane przy okazji zamawiania wypominków pozostają bez zmian.

 1. Praktyką lat ubiegłych zachęcam do spowiedzi, aby w uroczystość Wszystkich Świętych, Dnia Zadusznego oraz niedziel listopada – miesiąca zmarłych, w sposób pełny (z przyjęciem komunii) uczestniczyć w Mszach świętych, ofiarowując za zmarłych. Okazja do spowiedzi w czasie nabożeństw różańcowych oraz niedzielnych Mszy świętych.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca listopada. Informuję, że wracamy do programu sprzed października. Codziennie od poniedziałku do piątku adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.30 do 18.00:
 • w pierwszy czwartek adoracja od 17.30 do 18.00 prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej;
 • spowiedź pierwszopiątkowa od godziny 16.00 do 18.00, adoracja od 16.00 do 18.00 z przerwą na Msze świętą o godzinie 17.00, nabożeństwo pierwszopiątkowe przed Mszą św. która będzie o godzinie 18.00;
 • nabożeństwo pierwszosobotnie po Mszy świętej, która będzie o godzinie 18.00.
 1. W przyszłą niedzielę po sumie z racji pierwszej niedzieli miesiąca listopada wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
 2. Za tydzień tj. w pierwszą niedzielę listopada, po Mszy świętej która jest o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej.
 3.  Za dwa tygodnie tj. w drugą niedzielę listopada, po Mszy świętej o godzinie 10.30, spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.
 4.  Dziś ostatnia niedziela miesiąca. Na Mszy świętej dziękczynno-błagalnej o godzinie 18.30 będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Zachęcam do podejmowania tego dzieła.
 5.  Informuję, iż w ubiegłym tygodniu zapłaciłem pierwszą ratę za wykonanie kolejnego chodnika na cmentarzu.
 6.  Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w kopertach na tacę w ubiegłą niedzielę oraz wpłacone na konto parafialne, z przeznaczeniem na prace w Parafii.
 7.  Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, które są ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
 8.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 9.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje