XVII niedziela zwykła – 25 lipca 2021 r.

1. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
    W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Europie oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Francji, służby medyczne informują, że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń.

Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii.

Równocześnie proszę niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”, o czym wspomniałem w moim oświadczeniu z dnia 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”. Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem.

Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 17 lipca 2021 roku

1. Dziś nasza doroczna uroczystość odpustowa ku czci świętego Jakuba, patrona naszej Parafii. Główna Msza święta odpustowa w intencji Parafian i Gości o godzinie 12.00. Zapraszam Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej parafii, asystę procesyjną, Parafian i Gości. Proszę o posypanie płatkami kwiatów chodnika procesyjnego, przed sumą odpustową.
  2. Również dziś, już tradycyjnie z racji Świętego Krzysztofa, będziemy Bogu dziękować za szczęśliwe posługiwanie się pojazdami i prosić będziemy o dalsze szczęśliwe podróżowanie. Na zakończenie każdej Mszy świętej, tradycyjnie, zostaną poświęcone pojazdy. Każdy kierowca poświęconego pojazdu otrzyma pamiątkowy breloczek. Ofiary składane przy tej okazji do puszek są wyrazem wdzięczności za szczęśliwe podróżowanie i po odliczeniu kosztu zakupu breloczków pozostałe pieniądze są przeznaczone na zakup pojazdów dla misjonarzy.
  3. Zapraszam wraz z Radą Mieszkańców Osiedla Imielnica, Parafialnym Klubem Sportowym Imielnica oraz Przedszkolem przy ul. Harcerskiej na piknik rodzinny, który rozpocznie się po sumie odpustowej i trwać będzie do godziny 16.30. Piknik zwyczajowo będzie na placu przy kościele. W programie zjeżdżalnia, zamek oraz inne atrakcje i konkursy z nagrodami dla dzieci. Zapraszamy wszystkie dzieci z terenu parafii z rodzicami i dziadkami. Będzie też mała przekąska dla każdego. Przez cały czas będzie towarzyszyła muzyka. Jeszcze raz serdecznie zapraszam.
  4. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś po raz pierwszy świętujemy, ustanowiony przez Papieża Franciszka, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzień ten będzie obchodzony w całym kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa.
  5. W gablotach przed kościołem znajdują się plakaty informacyjne na temat pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Osoby zainteresowane proszę o zapoznanie. Zachęcam do zapisów na pielgrzymkę duchową - zapisy w zakrystii kościoła po Mszach świętych oraz w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Każdy, kto zapisze się jako pielgrzym duchowy, otrzyma modlitewnik do osobistego wykorzystania na każdy dzień, przez czas pielgrzymki rzeczywistej. Pielgrzymów duchowych zapraszam w dni powszednie począwszy od 6 do 15 sierpnia na Msze święte o godzinie 18.00.
  6. Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam  również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, które są ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
  7. Kwiaty na dzisiejszą niedzielę zakupiłem z pieniędzy parafialnych. Kompozycje, za niewielką odpłatnością, wykonał były kościelny pan Marcin Grąbczewski. W części ofiarowane zostały również przez Zaślubionych w ubiegłym tygodniu, za co składam podziękowanie.
  8. Nawałnice, które w ostatnim czasie nawiedziły nasz region, spowodowały szkody przy kościele i na terenie cmentarza. W znacznej części zostały one już usunięte, w minionym tygodniu trwały prace przy usuwaniu szkód. Dziękuję wszystkim, którzy po stwierdzeniu zagrożenia zniszczenia pomników przez rosnące drzewa złożyli pisma o usunięcie drzew.
  9.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  10.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.