Uroczystość Trójcy Przenajświętszej - niedziela 30 maja 2021 r.

 1. Dzisiejsza niedziela jest doroczną uroczystością Trójcy Przenajświętszej, kończącą czas spowiedzi i komunii wielkanocnej. Dla naszej Parafii jest to kolejna rocznica konsekracji naszego kościoła.
 2. Jutro 31 maja. Ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe o godzinie 17.30.
 3. We wtorek rozpoczynamy miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, w związku z czym przez miesiąc czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00. W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 16.30.
 4. W najbliższy czwartek uroczystość Bożego Ciała. Pragnę poinformować, że w naszej Parafii ze względu na stan epidemii koronawirusa w uroczystość Bożego Ciała po mszy świętej o godzinie 12.00 nie będzie tradycyjnej procesji poza obrębem kościoła do czterech ołtarzy. W tym roku procesja odbędzie się wokół kościoła. Odpowiedzialnych za przygotowanie proszę, aby w czterech rogach placu przykościelnego przygotowali ołtarze. W uroczystość Bożego Ciała pozostałe msze święte będą o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 i 17.00 oraz dodatkowo z uroczystości Bożego Ciała w środę o godzinie 19.00. Proszę o płatki kwiatów i ich rozrzucenie na chodniku wokół kościoła przed sumą w Boże Ciało.
 5. Obchody uroczystości Bożego Ciała trwają przez oktawę. W dni powszednie, od piątku po Bożym Ciele do następnego czwartku włącznie, procesja eucharystyczna wokół kościoła po mszy świętej która będzie o godzinie 18.00. Natomiast w niedzielę procesja po sumie.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca czerwca:
 • pierwszy czwartek - z racji nabożeństwa czerwcowego (które w tym dniu, z racji Bożego Ciała, będzie o godzinie 16.30) nie będzie adoracji prowadzonej przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej;
 • pierwszy piątek - adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu od godziny 16.00 do 17.00, nabożeństwo pierwszopiątkowe połączone z nabożeństwem czerwcowym o godzinie 17.30; spowiedź pierwszopiątkowa rozpocznie się o godzinie 16.00, do godziny 18.00;
 • nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z nabożeństwem czerwcowym wyjątkowo po mszy świętej która będzie o godzinie 18.00.
 1. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca czerwca. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
 2. SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO DO DIECEZJAN Z OKAZJI 30. ROCZNICY WIZYTY ŚW. JANA PAWŁA II W PŁOCKU

Drodzy Diecezjanie!

Dnia 7 czerwca minie trzydzieści lat od pamiętnej, historycznej wizyty papieża Polaka w Płocku w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, której hasłem były słowa: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Jan Paweł Wielki przypomniał nam wówczas treść Dekalogu i przykazania miłości. W stolicy naszej diecezji wspominano również objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, męczeńską śmierć dziś błogosławionych: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego oraz zamknięto 42. Synod Diecezjalny. Szlak pielgrzymki objął płytę stadionu Wisły Płock, plac przed Wyższym Seminarium Duchownym, Zakład Karny (jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez papieża), Bazylikę Katedralną i wzruszające spotkanie w domu biskupów płockich, z którego dwóch okien papież przemówił do pielgrzymów.

Na początku czasu transformacji ustrojowej i społecznej św. Jan Paweł II chciał uwrażliwić nas na konieczność liczenia się z Bogiem i Jego prawem w podejmowanych reformach. W czasie homilii podczas Mszy św., której transmisja była także inauguracją działalności Radia Diecezji Płockiej, pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce, Ojciec Święty zachęcał zebranych: „[…] serdecznie życzę wam wszystkim, aby nikt z was i nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego. Ponadto życzę wam, drodzy moi rodacy, żebyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę. I bardzo też uważajmy, żebyśmy się nie stali społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu «uczciwość»: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju” (Płock, 7 czerwca 1991 r.). Po trzydziestu latach widzimy, jak bardzo prorocze były to słowa.

Zapraszam Was, Kochani Bracia i Siostry, do włączenia się w tegoroczne diecezjalne dziękczynienie za papieską pielgrzymkę do Grodu Krzywoustego. Nasze świętowanie rozpoczniemy w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Płocku w niedzielę, 6 czerwca br., czuwaniem modlitewnym o godz. 14.30, prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. O godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, który wygłosi także Słowo Boże. Następnie przejdziemy na Plac Celebry w pobliżu Orlen Areny w Płocku, gdzie zostanie odsłonięty i poświęcony nowy pomnik, upamiętniający papieską pielgrzymkę, sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, wykonany według projektu prof. Stanisława Słoniny.

Zapraszam serdecznie do koncelebry wszystkich księży, którzy wówczas przygotowywali papieską pielgrzymkę i organizowali przyjazd wiernych z całej diecezji. Liczę na obecność sióstr zakonnych, alumnów seminarium duchownego, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, pocztów sztandarowych, osób zaangażowanych w budowę pomnika i wszystkich, którzy chcą wspomnieć tamto historyczne wydarzenie. Z uwagi na wymogi sanitarne będzie możliwe uczestniczenie w liturgii także na zewnątrz kościoła oraz za pomocą transmisji.

Kochani Diecezjanie! Nie gaśmy Ducha, zapalonego na Mazowszu w czasie papieskiej wizyty, za którą dziękujemy Bożej Opatrzności. Owocem tamtego spotkania było wiele wybudowanych kaplic i kościołów na terenie diecezji, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach, rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, a także działalność Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Jan Paweł Wielki wyznał wówczas: „Mam nadzieję w miłosierdziu Bożym i waszej modlitwie”. Niech ta sama nadzieja wypełnia nasze serca w miesiącu poświęconym Sercu Jezusowemu. Przez wstawiennictwo św. Papieża Polaka zawierzamy Chrystusowi na nowo losy naszej diecezji i naszej Ojczyzny.

Na czas radosnego świętowania z serca Wam błogosławię w imię Ojca † i Syna, i Ducha Świętego.

Płock, dnia 30 maja 2021 r.

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Wasz Biskup Piotr

 1. Z racji pandemii starajmy się też uczestniczyć w mszach świętych w niedzielę i święta na zewnątrz kościoła. Przed głównym wejściem jest włączane nagłośnienie.
 2.  Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam  również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, które są ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
 3.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 4.  W najbliższy wtorek - 1 czerwca – Dzień Dziecka. Życzymy wszystkim dzieciom, aby na drodze swego życia spotykali wspaniałych ludzi, którzy pomogą im dobrze przeżyć tak ważny czas wiosny swojego życia. W intencji wszystkich dzieci będziemy się modlić dzisiaj w czasie każdej mszy świętej, a także we wtorek w czasie nabożeństwa czerwcowego.
 5.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje