Zesłanie Ducha Świętego - 23 maja 2021 r.

 1. Dziś doroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
 2. Jutro drugi dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego - święto Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Msze święte godzina 7.00, 9.00 i z racji dnia pracy godzina 18.00.
 3. Dziś, na mszy świętej o godzinie 12.00, uroczysty roczek dla dzieci ochrzczonych w roku 2020, na który zapraszam rodziców i chrzestnych wraz z dziećmi.
 4. W najbliższą sobotę będziemy przeżywać uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego uczniów klas IV na mszach świętych o godzinie 10.00, 12.00 i 14.00.
 5. Plany spotkań praktycznych dla dzieci przed uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego znajdują się w gablotach przed kościołem.
 6. Pragnę poinformować, że w naszej parafii ze względu na stan epidemii koronawirusa w uroczystość Bożego Ciała po mszy świętej o godzinie 12.00 nie będzie tradycyjnej procesji poza obrębem kościoła do czterech ołtarzy. W tym roku procesja odbędzie się wokół kościoła. Odpowiedzialnych za przygotowanie proszę, aby w czterech rogach placu przykościelnego przygotowali ołtarze. W uroczystość Bożego Ciała pozostałe msze święte będą o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 i 17.00 oraz dodatkowo z uroczystości Bożego Ciała w środę o godzinie 19.00.
 7. LIST BISKUPA PŁOCKIEGO DO MATEK Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA

 

Szanowne Panie, Drogie i Kochane Matki!

            Majowe słońce, a także budząca się do życia przyroda, wybuchająca kolorami kwiatów, zapachami ziół i różnymi odcieniami pełnej nadziei zieleni niejako samoistnie prowadzą myśli ku naszym kochanym Mamom, które 26 maja obchodzą w Polsce swoje święto. Tego dnia ze szczególną wdzięcznością śpiewamy nabożeństwo majowe i odmawiamy codzienny pacierz, dziękując Bogu za serce każdej Matki, pod którym rozwinęło się i wzrastało niewinne życie ludzkie. Kiedy w tych dniach chwalimy Matkę nieskalaną, najczystszą, Matkę miłosierdzia, nadziei, Matkę Kościoła, przez Jej wstawiennictwo modlimy się za Was, Kochane Mamy, aby codzienny trud wychowania dzieci, podtrzymywanie ogniska domowego, łączenie obowiązków domowych z pracą zawodową były wsparte Bożą pomocą. Do tysięcy pozdrowień, telefonów, wiadomości mailowych i smsów, płynących w tych dniach do Drogich Mam, pragnę dołączyć moją modlitwę i serdeczne słowo. Pamięcią ogarniam również wszystkie zmarłe Matki, które ofiarnie służyły Bogu, Kościołowi i narodowi polskiemu, realizując swoje macierzyńskie powołanie.

            Trwa Rok Rodziny Amorislaetitia, ogłoszony z woli Ojca Świętego Franciszka w całym Kościele katolickim z okazji 5. rocznicy publikacji adhortacji Amorislaetitia, by przygotować nas na X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w 2022 r., a także zwrócić uwagę na kwestie małżeństwa i rodziny. „Społeczeństwo bez matek – stwierdza Franciszek – byłoby społeczeństwem nieludzkim, ponieważ matki zawsze, również w najgorszych momentach, potrafią dawać świadectwo czułości, poświęcenia, siły moralnej. Matki często przekazują również najgłębszy sens praktykowania religii: pierwsze modlitwy, pierwsze gesty pobożności, których uczy się dziecko […]. Bez matek nie tylko nie byłoby nowych wiernych, lecz wiara straciłaby sporą część swojego prostego i głębokiego ciepła” (AL 174).

            Niech najbliższe dni będą dla wszystkich okazją do refleksji nad zadaniami i rolą matek w Kościele i społeczeństwie. Oby coraz więcej polskich dziewcząt odkrywało powołanie do założenia rodziny i macierzyństwa, przekazywania dzieciom wartości i wiary. Niech kobietom nie zabraknie również sił do realizacji macierzyństwa duchowego w życiu zakonnym, konsekrowanym i wdowieństwie.

            Wszystkim Kochanym Mamom z serca błogosławię, przyzywając orędownictwa Maryi: „Matko, która nas znasz, / z dziećmi Twymi bądź! / Na drogach nam nadzieją świeć, / z Synem Twym z nami idź!” (Litania do Matki Boga i ludzi).

Płock, dnia 23 maja 2021 r.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego

       Wasz Biskup Piotr

 1. Trwa miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Bogu za pośrednictwem Maryi. Nabożeństwa majowe w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, dlatego przez miesiąc maj, ale również i czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00. W każdą niedzielę nabożeństwo majowe o godzinie 16.30. Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowego pacierza.
 2. W gablocie przed kościołem, przy wyjściu z zakrystii jest plakat informujący o uroczystościach związanych ze stuleciem Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek.
 3.  Z racji pandemii starajmy się też uczestniczyć w mszach świętych w niedzielę i święta na zewnątrz kościoła. Przed głównym wejściem będzie włączane nagłośnienie.
 4.  Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam  również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, któresą ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
 5.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 6.  W najbliższą środę - 26 maja - Dzień Matki. My Kapłani, wszystkim tu obecnym Mamom i wszystkim Mamom z terenu parafii, pragniemy wyrazić wdzięczność za wielką miłość i codzienny trud wkładane w wychowanie dzieci oraz w życie całych rodzin. Dziś, w czasie mszy świętych, modlimy za wszystkie Matki, a także w środę w czasie nabożeństwa majowego.
 7.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje