IV niedziela adwentu –20 grudnia2020 r.

 1. W minionym tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Pragnę podziękować za piękne przeżycie tego wyjątkowego czasu. Dziękuję również spowiednikom ks. kan. Stanisławowi i ks. dr. kan. Januszowi.
 2. Msze święte roratnie jeszcze jutro, we wtorek, środę i czwartek o godzinie 7.00.
 3. W najbliższą środę będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty od godziny 17.00 do 18.30.
 4. W najbliższy czwartek 24 grudnia – Wigilia. Kontynuując tradycje naszych przodków z pojawieniem się pierwszej gwiazdy zasiądziemy do Wieczerzy Wigilijnej. Zróbmy wszystko, aby miała ona chrześcijański charakter: na początku niech zostanie odczytany fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa, po której dzieląc się opłatkiem złóżmy sobie życzenia, a w czasie Wieczerzy śpiewajmy kolędy. Zadbajmy, aby nikt z naszych bliskich w tym czasie nie został bez zaproszenia na Wieczerzę, szczególnie mieszkający w tym samym domu.
 5. Świętowanie Bożego Narodzenia z racji pandemii rozpoczniemy wyjątkowo w tym roku Pasterką która będzie o godzinie 21.00 i 24.00.
 6. Przypominam, że przystępując do komunii świętej na Pasterce możemy po raz drugi przystąpić do komunii świętej w czasie I-szego dnia Świąt.
 7. Msze święte w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia będą o godzinie 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.00 i 17.00. Nie będzie Mszy świętej o godzinie 18.30, która jest tylko w niedzielę.
 8. W najbliższą sobotę nie będzie dodatkowej Mszy świętej niedzielnej, z racji II dnia Świąt.
 9. SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO DOTYCZĄCE POWOŁAŃ

Drodzy Diecezjanie!

Przeżywając ostatni miesiąc trudnego dla nas wszystkich roku 2020 z troską patrzę na potrzeby naszej wspólnoty diecezjalnej. W ostatnich latach zauważamy z niepokojem zmniejszającą się liczbę powołań do służby w Kościele. Dlatego odpowiadając na wezwanie Jezusa: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo” (por. Mt 9,36-10,8), gorąco zachęcam Was do włączenia się w inicjatywę alumnów naszego seminarium pod hasłem: „W 2021 r. modlę się o powołania”. Będzie ona trwała przez cały rok. Mogą w niej wziąć udział zarówno duchowni, osoby konsekrowane, jaki i świeccy, a także całe wspólnoty i grupy ofiarując swoją modlitwę w dowolny dzień roku tak, aby nasze błaganie skierowane do Pana Żniwa było nieustanne. Proszę każdego z Was o żarliwą modlitwę, ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków w intencji powołań. Możemy włączyć się do tej inicjatywy modlitewnej poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej seminarium lub wypełniając papierowe zgłoszenie dostępne w kancelarii parafialnej.

Z serca dziękuję za wsparcie modlitewne, każdy dobry czyn i ofiarę w intencji powołań. Z serca Was pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza i zawierzam Maryi oczekującej wraz z Józefem na narodzenie Bożego Syna.

Płock, dnia 20 grudnia 2020 r.

IV Niedziela Adwentu

Wasz Biskup Piotr

 

 1. Rodziny, które z różnych powodów nie mogły nabyć opłatka od Pana Organisty w domach rodzinnych, mogą w czasie dzisiejszej niedzieli uczynić to bezpośrednio u niego. Pan Organista po każdej Mszy świętej będzie przy stoliku pod chórem.
 2. Jak co roku, w adwencie, w ramach akcji Caritas, możemy nabywać świece wigilijne. Pieniądze ze sprzedaży świec są przeznaczane na projekty Caritas na całym świecie. Zapalmy świecę Caritas w naszych domach, podczas Wigilijnego spotkania z najbliższymi. Niech płomień tej świecy ociepli nasze serca.Zachęcamy do nabywania świec Caritas. Świece są w cenie: duże -12 zł, małe świece – 6 zł.
 3.  Ostatnia niedziela roku jest Niedzielą Świętej Rodziny z Nazaretu. Starajmy się uczestniczyć rodzinnie w Mszach świętych, modląc się w intencji rodzin.
 4. W przyszłą niedzielę zostaną poświęcanewoda, kreda i kadzidło, które Pan Kościelny będzie roznosił po rodzinach naszej Parafii po przyszłej niedzieli, według harmonogramu kolędowego. Pan Kościelny będzie też zostawiał w każdej rodzinie list kolędowy od nas kapłanów.
 5. W ramach wizyty duszpasterskiej na Mszę świętą o godzinie 18.00 zapraszamy:
 • w poniedziałek 4 stycznia 2021 r.Parafian zamieszkałych w Piotrowie oraz Gulczewie Działki w stronę Rogozina i Ogrodu Sadowniczego;
 • we wtorek 5 stycznia 2021 r.Parafian zamieszkałych wMirosławiu i Starym Gulczewie,
 • w czwartek 7 stycznia 2021 r. Parafian zamieszkałych w Bielinie, razem z Parafianami mieszkającymi przy ulicy Zakątek i Liściastej, przylegającymi do Bielina;
 • w piątek 8 stycznia 2021 r.Parafian zamieszkałych w Rydzynie;
 • w sobotę 9 stycznia 2021 r.Parafian zamieszkałych przy ulicy Wierzbowej, Wilczej i Sarniej.
 1. Odpowiadając na pytania kierowane do nas czy można zamawiać jeszcze wypominki pragniemy poinformować, że wypominki możemy zamawiać w kościele po Mszach świętych w niedziele i dni powszednie, a także w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.
 2. Informuję, że kancelaria parafialna będzie w tym tygodniu czynna od poniedziałku do środy włącznie od godziny 17.00 do 17.30.Wyjątkowo pilne sprawy, w tym sprawy pogrzebowe możemy załatwić przez telefon, numer podany na parafialnej stronie internetowej.
 3.  W zakrystii można odbierać karteczki z terminami Mszy świętych popogrzebowych, które nie zostały rozpisane z racji kwarantanny księży.
 4. Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Ich noszenie jest przejawem troski o siebie i innych uczestników Mszy świętej. Na stoliku na końcu ławek, gdzie zwykle była wyłożona prasa katolicka, jest wystawiony pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk.
 5. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w kopertach na tacę w ubiegłą niedzielę oraz na konto parafialne, na rzecz prac, które są zaplanowane na bieżący rok.
 6. Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje