XXX niedziela zwykła – 25 października 2020 r.

 1. Wychodząc naprzeciw naszym potrzebom duchowym w trudnym okresie pandemii zostały wprowadzone w naszym kościele dodatkowe Msze święte niedzielne:
 • w soboty o godzinie 19.00,
 • w  niedziele o godzinie 13.00.

Powyższy porządek obowiązuje od wczoraj tj. od soboty 24 października.

 1. Informuję, że w przyszłą niedzielę, w samą uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie Mszy świętej i procesji na cmentarzu, ale będą dodatkowe Msze święte – tylko w związku z uroczystością Wszystkich Świętych:
 • 1 listopada: 8.00 i 13.00,
 •  w sobotę 31 października (jako Msze święte niedzielne) o godzinie 16.30 i 19.00.

Na zakończenie wszystkich Mszy świętych odprawianych w związku z uroczystością Wszystkich Świętych, a więc:

 • w sobotę 31 października (jako Msze święte niedzielne) o godzinie 16.30 i 19.00,
 • w niedzielę 1 listopada o godzinie 7.00, 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.00, 17.00 i 18.30,

zostaną pobłogosławione lampki i znicze, które będziemy mogli zanieść na różne cmentarze, gdzie są groby naszych bliskich.

 

Już zwyczajowo Msza święta w dzień 1 listopada o godzinie 12.00 zostanie odprawiona w intencji zmarłych spoczywających na naszym parafialnym cmentarzu i dawnym cmentarzu na Grabówce oraz zmarłych z naszych rodzin, spoczywających na innych cmentarzach.

Za zmarłych z wypominków rocznych będziemy modlić się przed Mszami świętymi, które będą o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 i 12.00.

 

 1. Pragnę również poinformować, że w Dzień Zaduszny 2 listopada, Msze święte będą w kościele o godzinie: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, natomiast dla pracujących o godzinie 18.00 i 19.00. W Dzień Zaduszny po sumie nie będzie procesji wokół kościoła. Modlitwy za zmarłych zostaną odmówione w kościele po Mszy świętej, która będzie o godzinie 12.00. Msze święte o godzinie 12.00 i 18.00 będą ogólne, za naszych zmarłych.
 2. W dniach 1–8 listopada można codziennie zyskać jeden raz odpust zupełny za zmarłych przez:
 • pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i odmówienie modlitwy za zmarłych,
 • bycie w stanie łaski uświęcającej,
 • przyjęcie komunii świętej,
 • odmówienie dowolnej modlitwy według intencji Ojca Świętego.
 1. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

ZARZĄDZENIE: "Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed uroczystością Wszystkich Świętych" z dnia 23 października 2020 r. należy odczytać wiernym w niedzielę 25 października 2020 roku, podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich.
Płock, dnia 23 października 2020 r.


+ Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

 1. ZARZĄDZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO

 

Mając na uwadze ogłoszone dzisiaj w całym kraju ograniczenia związane z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, zgodnie z prośbą ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, proszę duszpasterzy naszej diecezji, aby odwołali tradycyjne celebracje Mszy Świętych, nabożeństw i procesji na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych i w jej oktawę, a celebrowali je w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.

Ponadto zachęcam wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na czas przed uroczystością Wszystkich Świętych i podczas jej oktawy.

Nie zapominajmy o bezcennym darze modlitwy, a szczególnie Eucharystii ofiarowanej za naszych bliskich zmarłych. Dlatego zachęcam do uczestnictwa w niej także w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. 

Płock, 23 października 2020 roku

+Piotr Libera
Biskup Płocki

 

 1. Przed nami ostatni tydzień października, miesiąca różańca świętego. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele, jeszcze do najbliższej soboty, według harmonogramu:
 1. od poniedziałku do piątku:
 1. o godz. 16.30 dla dzieci,
 2. o godz. 17.15 dla dorosłych;
 1. w sobotę 31 października o godzinie 17.15;
 2. dziś o godzinie 16.30.

W czasie nabożeństw różańcowych będziemy modlić się za zmarłych z naszych rodzin.

 1. Proszę o porządkowanie grobów na cmentarzu już od poniedziałku, co pozwoli na systematyczne wywożenie śmieci tak, aby one nie pozostały na cmentarzu na uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
 2. Firma, która w ostatnich latach sprzątała liście na cmentarzu, w tym roku, z racji że nie opadły jeszcze liście z drzew, przed uroczystością Wszystkich Świętych nie będzie przeprowadzała sprzątania.
 3.  Praktyką lat ubiegłych będzie możliwość skorzystania w tym tygodniu, w czasie nabożeństw różańcowych ze spowiedzi, aby w uroczystość Wszystkich Świętych, Dnia Zadusznego oraz niedziel listopada – miesiąca zmarłych, w sposób pełny (z przyjęciem komunii świętej) uczestniczyć w Mszach świętych, ofiarowując za zmarłych.
 4.  Informuję, że z racji iż pierwsza niedziela listopada przypada we Wszystkich Świętych spotkanie dla dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej oraz ich rodziców, będzie wyjątkowo w trzecią niedzielę miesiąca listopada, po Mszy świętej o godzinie 10.30.
 5.  Również w trzecią niedzielę listopada odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, po Mszy świętej dodatkowej która będzie o godzinie 13.00.
 6.  W kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, w zakrystii kościoła po Mszach świętych w niedziele i święta, a w dni powszednie po Mszach św. wieczornych, możemy zamawiać:
 • Msze święte na przyszły rok,
 • wypominki za zmarłych. Za tychże zmarłych będziemy modlić się po raz pierwszy na cmentarzu w uroczystość Wszystkich Świętych oraz we wszystkie niedziele roku, aż do ostatniej niedzieli października 2021 roku.

Karteczki do zamawiania wypominków są wyłożone na stoliku na końcu ławek, a także są dostępne w zakrystii kościoła i kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

 1.  Z racji powiększającej się liczby zachorowań na koronawirusa, tym bardziej dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Ich noszenie jest przejawem troski o siebie i innych uczestników Mszy świętej. Na stoliku na końcu ławek, gdzie zwykle była wyłożona prasa katolicka, jest wystawiony pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk.
 2.  Bóg zapłać Zaślubionym w ubiegłym tygodniu za kwiaty ofiarowane do naszego kościoła.
 3.  Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w kopertach na tacę w ubiegłą niedzielę oraz na konto parafialne, na rzecz prac które są zaplanowane na bieżący rok.
 4.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje