XXIV niedziela zwykła – 13 września 2020 r.

 1. Dziś, zgodnie z naszym parafialnym kalendarzem najważniejszych wydarzeń w 2020 r., świętujemy Zbiorowy Jubileusz 50-lecia Ślubu. Zapraszam wszystkich Jubilatów, którzy ten piękny jubileusz odchodzą, na Mszę świętą o godzinie 12.00.
 2. Dziś z racji 13 dnia miesiąca kolejne nabożeństwo fatimskie, które są począwszy od 13 maja i kończą się 13 października. Z racji niedzieli rozpocznie się nabożeństwem różańcowym o godzinie 16.00, a zakończy Mszą świętą o godzinie 17.00.
 3. W najbliższy piątek, 18 września, przypada doroczna uroczystość św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży, a jednocześnie głównego patrona diecezji płockiej. Od 16 do 19 września tj. od najbliższej środy do piątku włącznie, triduum ku czci św. Stanisława Kostki o godzinie 17.00, na które zapraszamy dzieci i młodzież. Będzie też okazja do spowiedzi z racji nowego roku szkolno-katechetycznego.
 4. SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY NA NIEDZIELĘ 13 WRZEŚNIA 2020 R.

Kochani Diecezjanie!

W przyszłą niedzielę 20 września 2020 roku Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Środków Społecznego Przekazu. W specjalnym orędziu na ten Dzień Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę, jak ważne jest opowiadanie i utrwalanie w pamięci dobra, które się dzieje wokół nas. Papież pisze: „wierzę, że aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód”. Zadaniem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza mediów katolickich, jest usłużenie tej właśnie sprawie. Mają ukazywać prawdę, dobro i sens rzeczywistości, która nas otacza, a jednocześnie towarzyszyć człowiekowi w drodze, pracy, modlitwie i odpoczynku. Temu właśnie służy nasza diecezjalna rozgłośnia – Katolickie Radio Diecezji Płockiej, która od 29 lat z Płocka i od 27 lat z Ciechanowa nadaje swój program. Cieszę się, że od niedawna kolejnym miastem na medialnej mapie diecezji stał się Rypin na Ziemi Dobrzyńskiej.

Kochani, zachęcam Was, abyście słuchali naszej rozgłośni i z nią się modlili – choćby w południe i o 15.00, bo to jest nasze, a jednocześnie najstarsze diecezjalne radio w Polsce. Doświadczyliśmy niedawno, jak ważna jest rola mediów w czasie panującej pandemii, jak dzięki nim możemy się łączyć we Mszy św. i w niej duchowo uczestniczyć, zwłaszcza chorzy i starsi.

Chcę Was również prosić o wsparcie materialne dla naszego radia. Co 10 lat jako diecezja opłacamy koncesję (170 tys. zł) za nadawanie radiowe do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po zaciągnięciu opinii Diecezjalnej Rady Programowej KRDP postanowiłem poprosić Was o wsparcie tej inicjatywy. Wasza ofiara złożona za tydzień na tacę, za którą chcę już teraz z serca podziękować, będzie też wyrazem troski i odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i jego media, tak ważne w dobie nowej ewangelizacji.

Pozdrawiam Was serdecznie z Tumskiego Wzgórza, zapewniam o mojej modlitwie i przekazuję pasterskie błogosławieństwo - w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Płock, dnia 4 września 2020 r.

 

Piotr Libera            

Biskup Płocki             

 

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Płockiego dot. KRDP należy odczytać wiernym podczas wszystkich Mszy św. w niedzielę 13 września br., w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

 1. Informuję, że egzamin dla dzieci, które będą miały uroczystość komunijną w niedzielę 20 września, odbędzie się w poniedziałek 14 września o godzinie 19.00. Natomiast spotkania praktyczne 15 i 17 września o godzinie 19.00.

Egzamin dla dzieci, które będą miały Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego w niedzielę 27 września, odbędzie się w poniedziałek 21 września o godzinie 19.00. Spotkania praktyczne odbędą się 22 i 24 września o godzinie 19.00.

 1. Uroczystości przyszłoroczne:

Pierwsza spowiedź i komunia święta

W miesiącu wrześniu rodzice dzieci, które będą miały uroczystość pierwszokomunijną w roku szkolno-katechetycznym 2020/2021 wypełniają formularz, który w najbliższych dniach będzie umieszczony na parafialnej stronie internetowej (w zakładce Pierwsza Spowiedź i Komunia święta) i  od przyszłej niedzieli będzie też możliwość pobrania formularza w zakrystii kościoła. Po jego wypełnieniu trzeba go złożyć u Księdza Dariusza lub katechetki Pani Marioli, którzy w tym roku szkolno-katechetycznym są odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości pierwszokomunijnej.

 

Uroczystość pierwszokomunijna odbędzie się w sobotę 22 maja 2021 r.

- o godzinie 10.00 dla dzieci w albach,

- o godzinie 12.00 dla dzieci w strojach tradycyjnych.

 

Odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego

W miesiącu wrześniu rodzice dzieci, które będą miały uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego w roku szkolno-katechetycznym 2020/2021 wypełniają formularz, który w najbliższych dniach będzie umieszczony na parafialnej stronie internetowej (w zakładce Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego) i  od przyszłej niedzieli będzie też możliwość pobrania formularza w zakrystii kościoła. Po jego wypełnieniu trzeba go złożyć u Księdza Pawła lub katechetki Pani Agnieszki, którzy w tym roku szkolno-katechetycznym są odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.

Uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego odbędzie się w sobotę 29 maja 2021 r.

- o godzinie 10.00 dla dzieci ze szkoły w Borowiczkach

- o godzinie 12.00 dla dzieci ze szkół spoza terenu parafii.

 

Bierzmowanie

W miesiącu wrześniu uczniowie II klas szkół ponadpodstawowych, którzy w roku szkolno-katechetycznym 2020/2021 przyjmą sakrament bierzmowania, wypełniają formularz, który w najbliższych dniach będzie umieszczony na parafialnej stronie internetowej (w zakładce Bierzmowanie) i od przyszłej niedzieli będzie też możliwość pobrania formularza w zakrystii kościoła. Po jego wypełnieniu trzeba go złożyć u Księdza Dariusza, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tejże uroczystości.

 

Terminy spotkań

Spotkania przygotowujące do przyszłorocznych uroczystości zaczną się od października:

 • dla dzieci pierwszokomunijnych - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy świętej która jest o godzinie 10.30;
 • dla dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego – każda druga niedziela miesiąca, po Mszy świętej o godzinie 10.30;
 • pierwsze spotkanie organizacyjne dla młodzieży przed bierzmowaniem odbędzie się również w drugą niedzielę października po Mszy świętej która będzie o godzinie 12.00.
 1. Informuję, że dziś przed kościołem zbierane są ofiary do puszek na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Ofiary na ten cel tradycyjnie były zbierane w Wielki Piątek podczas adoracji Krzyża.
 2. Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Ich noszenie jest przejawem troski o siebie i innych uczestników Mszy świętej. Na stoliku na końcu ławek, gdzie zwykle była wyłożona prasa katolicka, jest wystawiony pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk.
 3. Serdeczne Bóg zapłać wczoraj Zaślubionym za kwiaty, które są przed ołtarzem.
 4.  Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w kopertach na tacę w ubiegłą niedzielę oraz na konto parafialne, na rzecz prac które są zaplanowane na bieżący rok.
 5.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.

 

Dodatkowe informacje