XI niedziela zwykła – 14 czerwca 2020 r.

 

 1. Pragnę podziękować za piękne świadectwo wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa. Znakiem tej wiary była Wasza obecność na Mszach świętych w Boże Ciało oraz w czasie procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy wokół kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za pięknie przygotowane ołtarze:
 • pierwszy ołtarz – mieszkańcom Cekanowa,
 • drugi ołtarz – mieszkańcom Mirosławia i Piotrowa,
 • trzeci ołtarz – mieszkańcom ulic Korczaka, Gmury, Zgodna i Grabówka,
 • czwarty ołtarz – po raz pierwszy mieszkańcom Nowego Boryszewa.

Dziękuję również za kwiaty ofiarowane do kościoła po zakończeniu procesji eucharystycznej, pochodzące z przygotowanych ołtarzy.

 1. Trwa oktawa Bożego Ciała. W dni powszednie, do czwartku włącznie, procesja eucharystyczna wokół kościoła po Mszy świętej która będzie o godzinie 18.00. Natomiast dziś procesja po sumie.
 2. Zakończenie oktawy w czwartek na Mszy świętej o godzinie 18.00, która zostanie odprawiona w intencji dzieci. Zapraszamy rodziców, dziadków i pradziadków z małymi dziećmi. Na zakończenie Mszy świętej – z racji koronawirusa - będzie błogosławieństwo ogólne małych dzieci. Po błogosławieństwie zostaną też poświęcone wianuszki z kwiatów, zboża, ziół z prośbą, aby ciężka praca człowieka, dzięki Bożemu błogosławieństwu, wydawała wspaniały owoc. 
 3. W najbliższy piątek, doroczna uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. W naszej Parafii jest to uroczystość z tej racji, że nasz kościół jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Zapraszam do uczestnictwa w Mszach świętych o godzinie 7.00, 9.00 i 18.00. Z racji uroczystości w naszej Parafii w tym dniu nie jesteśmy zobowiązani do zachowania postu.
 4. Trwa miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30.

W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 16.30.

 1. W dniu jutrzejszym odbędą się spotkania dla dzieci i ich rodziców przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą oraz przed odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego, w następującym porządku:
 • o godzinie 18.00 dla dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej:
 • w albach,
 • w strojach tradycyjnych - uczęszczających do szkół poza terenem parafii;

 

 

 • o godzinie 19.00 dla dzieci:
 • przystępujących do pierwszej komunii świętej w strojach tradycyjnych - uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 20 w Płocku – Borowiczkach,
 • przystępujących do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.

W najbliższą sobotę  20 czerwca odbędą się:

 • o godzinie 10.00 uroczystość pierwszokomunijna dla dzieci w albach i dla dzieci w strojach tradycyjnych - uczęszczających do szkół poza terenem parafii;
 • o godzinie 11.30 dla dzieci w strojach tradycyjnych uczęszczających do szkoły w Płocku-Borowiczkach;
 • o godzinie 13.00 uroczystość odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.

Jutro w czasie spotkań zostaną przekazane informacje o spotkaniach przygotowawczych dla poszczególnych grup.

 1. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI
  100. ROCZNICY URODZIN I CHRZTU ŚW. JANA PAWŁA II WIELKIEGO

Czcigodni Księża, Drogie Osoby życia konsekrowanego, Kochani Diecezjanie!

Sto lat temu, 20 czerwca 1920 roku, w kościele parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, Emilia i Karol Wojtyłowie przynieśli do kościoła swego syna Karola Józefa, który przyjął chrzest w imię Trójcy Świętej i dostąpił łaski Bożego synostwa oraz wszedł do rodziny dzieci Bożych - Kościoła. 58 lat później Człowiek ten został Namiestnikiem Jezusa Chrystusa na ziemi i 264. Następcą św. Piotra Apostoła, przyjmując imię Jan Paweł II. W hołdzie wdzięczności za otrzymany sakrament Chrztu świętego kilkakrotnie w swym życiu ucałował chrzcielnicę w wadowickiej Farze. Być może niektórzy z Was pamiętają jeszcze ten wzruszający obraz z przekazów telewizyjnych, gdy Jan Paweł II klęczy i modli się przy chrzcielnicy, przy której „wszystko się dla niego zaczęło”. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1999 Ojciec święty powiedział m.in. Z głęboką czcią całuję też próg domu Bożego - wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła (…). Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej parafialnej świątyni, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask. Jemu, Bogu w Trójcy Jedynemu, oddaję (…) chwałę na progu tego kościoła”.

W roku w 100. rocznicy urodzin i 100. rocznicy przyjęcia sakramentu Chrztu świętego przez św. Jana Pawła II, pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność za jego życie i pontyfikat. Wyrazem naszej stałej pamięci i wdzięczności niech będzie udział w Eucharystii w katedrze płockiej, w niedzielę 21 czerwca 2020 roku, o godzinie. 11.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz, a także świadek życia św. Papieża Polaka. Następnie przejdziemy pod dom biskupi, gdzie odbędzie się pobłogosławienie mozaiki z wizerunkiem Ojca świętego, upamiętniającej jego pielgrzymkę do Płocka i Diecezji Płockiej, w dniach 7 i 8 czerwca 1991 roku.

Mam nadzieję, że mimo wciąż trwającego stanu epidemii i konieczności zachowania niezbędnych zasad ochrony, nie zabraknie podczas tej uroczystości osób, dla których Święty Papież – wierny świadek Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, był i jest autorytetem i wzorem, który pokazuje nam, jak wierzyć w trudnych czasach i jak tę wiarę przekazywać innym. Liczę szczególnie na obecność kapłanów z instytucji centralnych, seminarium, z Płocka, oraz księży dziekanów wszystkich dekanatów naszej diecezji. Ucieszy mnie bardzo obecność osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Liczę w tym szczególnym dniu na obecność i zapraszam do płockiej katedry Rycerzy św. Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II, gdy w 1991 roku żegnał się z Płockiem powiedział: „A jeszcze cieszę się, żeśmy się tak serdecznie mogli spotkać”. Spotkajmy się więc serdecznie najpierw w katedrze, a potem przed „oknem papieskim” i podziękujemy Bogu bogatemu w miłosierdzie za tego chrześcijanina, kapłana, biskupa, kardynała i wielkiego Świętego, który przed laty nawiedzał Mazowsze Płockie, błogosławiąc naszej diecezji i jej mieszkańcom. Jeszcze raz z całego serca zapraszam!

Płock, dnia 8 czerwca 2020 r.

we wspomnienie św. Jadwigi Królowej

 

Piotr Libera

 Biskup Płocki

 

 1. KOMUNIKAT DYREKTORA DIECEZJALNEGO INSTYTUTU MUZYKI KOŚCIELNEJ „MUSICUM” IM. KS. EUGENIUSZA GRUBERSKIEGO W PŁOCKU

         „Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku prowadzi nabór chętnych do nauki gry na organach kościelnych i fortepianie. Zapraszamy serdecznie młodzież od 12 roku życia oraz dorosłych, zarówno chłopców, jak i dziewczęta, Panie i Panów. Przesłuchania odbędą się 20 czerwca br. o godz. 10.30 oraz 19 września br. o godz. 10.30 w siedzibie Instytutu w Płocku. Szczegóły na stronie internetowej musicum.pl ”.

                                                                          

        

Ks. Marcin Sadowski

Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Płocku

           

 1. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w ostatnim tygodniu przez 3 Rodziny z Parafii, na rzecz bieżącego funkcjonowania Parafii w trudnym okresie pandemii.
 2.  Czasopisma religijne można nabywać w zakrystii kościoła.
 3.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje