V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.

1. W dalszym ciągu będziemy się modlić o ustanie pandemii koronawirusa. Dziś na zakończenie wszystkich Mszy Świętych będą śpiewane Suplikacje. Również będziemy modlić się śpiewając Suplikacje od poniedziałku do piątku na zakończenie adoracji, która jest od godziny 17.30 do 18.00. Również w sobotę Suplikacje przed Mszą świętą o godzinie 18.00.
  2. W dniach 2-4 kwietnia mieliśmy zaplanowane parafialne rekolekcje wielkopostne. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego, z powodu występującej pandemii, rekolekcje zostały odwołane. Zamówione Msze święte zostaną odprawione tak, jak zostały podane zainteresowanym:
  • czwartek 10.30, 12.00, 16.30 i 18.00,
  • piątek 12.00, 16.30 i 18.00,
  • sobota 10.30, 12.00, 16.30, 18.00 i 19.00.
  1. W najbliższy czwartek - 2 kwietnia - przypada 15-ta rocznica odejścia do Domu Ojca śp. Jana Pawła II. Z racji pandemii nie będzie zaplanowanego uroczystego Apelu Jasnogórskiego, natomiast na każdej Mszy świętej będziemy dziękować Bogu za dar jego pontyfikatu i będziemy prosić, aby wstawiał się przed Bożym Tronem za nami.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca kwietnia:
  • w pierwszy czwartek adoracja po Mszy świętej, która będzie o godzinie 16.30, prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej;
  • w pierwszy piątek adoracji nie będzie z racji Drogi Krzyżowej; nabożeństwo pierwszopiątkowe na zakończenie Drogi Krzyżowej, która jest o godzinie 17.15; z racji epidemii koronawirusa nie będzie wyjazdów pierwszopiątkowych do chorych;
  • nabożeństwo pierwszosobotnie po Mszy świętej, która będzie o godzinie 1800.

Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca kwietnia. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja połączona z Suplikacjami.

1. Za tydzień niedziela palmowa. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego nie będzie procesji z palmami.
  2. Z racji występującej pandemii nie będzie w miesiącu kwietniu comiesięcznych spotkań dla:
  • uczniów klas III i ich rodziców przed I-szą spowiedzią i komunią świętą,
  • uczniów klas IV i ich rodziców przed uroczystym odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
  1. Trwa Wielki Post, który jest czasem rozpamiętywania Męki Pańskiej. W owocnym przeżyciu Wielkiego Postu mogą nam pomóc nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

1. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu:
  1. godz. 16.30 dla dzieci;
  2. godz. 17.15 dla dorosłych.
  1. Nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę Wielkiego Postu, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym, o godzinie 16.30.
  2. Na naszej stronie internetowej zamieszczane są na bieżąco zarządzenia Biskupa Płockiego i inne materiały informacyjne dotyczące życia religijnego, w związku z trwającą pandemią. Są wśród nich Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu pandemii oraz instrukcje:
  • do Komunii duchowej;
  • Żalu doskonałego;
  • Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny.

Zachęcam do skorzystania z tych pomocy duszpasterskich.

1.  Informuję, że Biskup Płocki w trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, do dnia 12 kwietnia 2020 r. czyli do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie, przedłużył udzieloną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej. Przypominam również, że przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu.
  2.  Jednocześnie przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych w Mszach świętych, nabożeństwach, pogrzebach może brać udział tylko 5 osób.
  3.  Z racji epidemii koronawirusa w Święta Wielkanocne nie będzie udzielany sakrament chrztu świętego. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego „sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii”.
  4. Informuję jednocześnie, że wszystkie liturgie, którym będą przewodniczyć Księża Biskupi będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube.
  5. Informuję, że w ostatnim czasie zakupiłem 1.200 litrów oleju grzewczego.
  6. Informuję, że nie posiadamy papierowego wydania Gościa Niedzielnego. Zachęcam do lektury wydania elektronicznego Gościa Niedzielnego.
  7. Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.