Wniebowstąpienie Pańskie – niedziela 2 czerwca 2019 r.

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przeniesioną od kilku lat na najbliższą niedzielę po dniu, w którym mija 40 dni od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Jest to jednocześnie pierwsza niedziela miesiąca czerwca. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po I-szej komunii świętej do sypania kwiatkami.

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca czerwca:
 • pierwszy czwartek adoracja od godziny 1600 do 1700, prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej. Następnie msza święta o godzinie 1700. Nabożeństwo czerwcowe o godz. 1730.
 • spowiedź pierwszopiątkowa od godziny 1500 wyjątkowo do godziny do 1700z racji ślubu, który będzie o godzinie 1700. Adoracja w ciszy od godziny 1500 do godziny 1630. Nabożeństwo pierwszopiątkowe połączone z nabożeństwem czerwcowym o godzinie 1600. Adoracja rozpocznie się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Koronką do Miłosierdzia Bożego.
 1. Przyszła niedziela jest doroczną uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Jest to jednocześnie w naszej Parafii uroczystość przyjęcia po raz pierwszy Komunii Świętej przez uczniów klas III, na mszy świętej o godzinie 10.00.
 2. Spotkania praktyczne przed pierwszą komunią świętą:
 • poniedziałek, środa i piątek godzina 1900,
 • sobota godzina 930 próba generalna ze spowiedzią.

W poniedziałek o godzinie 1830 dodatkowy termin egzaminu dla tych uczniów klas III, którzy nie mogli wcześniej do niego przystąpić.

Informacje o spotkaniach praktycznych przed odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego znajdują się w gablotach przed kościołem.

 1. Już dziś informuję, że pochodzący z naszej Parafii diakon Bogdan Kołodziejski, w sobotę 15 czerwca o godzinie 1100 w Katedrze Płockiej przyjmie święcenia kapłańskie. Msza święta prymicyjna w naszym kościele w niedzielę 16 czerwca o godzinie 1400. Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w uroczystościach.
 2. Wczoraj rozpoczęliśmy miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 1730. W soboty według grafiku umieszczonego w gablotach przed kościołem:
 • sobota 8 czerwca po mszy świętej która będzie o godzinie 1830,
 • sobota 15 czerwca o godzinie 1700;
 • sobota 22 czerwca po mszy świętej która będzie o godzinie 1830,
 • sobota 29 czerwca po mszy świętej która będzie o godzinie 1600,

W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 1630.

 1. SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PŁOCKIEGO PRZED VIII MARSZEM DLA ŻYCIA I RODZINY W PŁOCKU

Kochani Diecezjanie!


Zachęcam serdecznie wszystkich mieszkańców Płocka i okolic do udziału w VIII Marszu dla Życia i Rodziny w Płocku, który odbędzie się dnia 9 czerwca br. O godz. 11.30 będę przewodniczył Mszy św. w Bazylice Katedralnej, zaś po niej rozpoczniemy wspólną wędrówkę śladami miejsc, które w 1991 r. odwiedził w naszym mieście Papież Polak. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, dlatego nasz Marsz rozpoczniemy przed pomnikiem Świętego Papieża przy katedrze. Następnie zatrzymamy się przy oknie Domu Biskupów Płockich, z którego przemawiał do zgromadzonych, potem przejdziemy obok Zakładu Karnego i Wyższego Seminarium Duchownego, by wspólną modlitwą zakończyć na Placu Celebry Papieskiej z 1991 r.


Liczę na obecność małżeństw, rodzin, dzieci, babć i dziadków naszego miasta, zapraszam kapłanów, kleryków, siostry zakonne i wszystkich ludzi dobrej woli do świętowania oraz wspólnego okazania naszego szacunku do wartości chrześcijańskich. Za te wartości 78 lat temu oddał życie bł. abp Antoni Julian Nowowiejski, Pasterz mazowiecki, beatyfikowany 20 lat temu w Warszawie. Pójdziemy drogą tych samych ponadczasowych wartości, których głoszenie 40 lat temu, w 1979 r., rozpoczął Papież Wojtyła podczas pięcioletniego cyklu słynnych katechez środowych pod tytułem „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. Niech to będzie nasz hołd dla naszego Świętego Rodaka, Papieża Rodziny, który głosił: „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”.


Wszystkim Organizatorom i uczestnikom z serca błogosławię!

Wasz Biskup Piotr

Płock, dn. 28 maja 2019 r.

W 78. rocznicę śmierci bł. abpa A.J. Nowowiejskiego

 

 1. Dziś w parafiach prowadzona jest zbiórka przed kościołem do puszek na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.
 2. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na prowadzone w tym roku prace, w ubiegłą niedzielę w kopertach na tacę oraz w ciągu tygodnia w kancelarii parafialnej.
 3.  Serdeczne Bóg zapłać wczoraj Zaślubionym za kwiaty ofiarowane do naszego kościoła.
 4.  Dziękuję naszemu kościelnemu Panu Marcinowi za piękną dekorację wykonaną w związku z miesiącem czerwcem, w którym w sposób szczególny czcimy Najświętsze Serce Jezusowe.
 5.  Czasopisma religijne – bieżący numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa – możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 6.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom oraz Sympatykom Parafii i kościoła, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje