Niedziela Miłosierdzia Bożego – 28 kwietnia 2019 r.

 1. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego kończąca oktawę Świąt Wielkanocnych, rozpoczynająca jednocześnie Tydzień Miłosierdzia. Niedziela Miłosierdzia to również święto patronalne Caritas. Ofiary złożone dziś na tacę są przeznaczone na cele charytatywne Kościoła.
 2. Również dziś przypada doroczne wspomnienie świętej Joanny Beretty Molla, której relikwie mamy w naszym kościele. Wczoraj, w przeddzień dorocznego wspomnienia Świętej, przybyła do Jej relikwii coroczna - już XIV piesza pielgrzymka z płockiej Stanisławówki. Jeszcze dziś mamy relikwie św. Joanny wystawione przy ołtarzu głównym.

Informuję, że został ustalony stały terminarz pieszych pielgrzymek do relikwii św. Joanny Beretty Molla - będzie to zawsze sobota poprzedzająca doroczne wspomnienie św. Joanny Beretty Molla przypadające w ostatnią niedzielę miesiąca kwietnia.

 1. Dziś o godzinie 1630 w domu parafialnym spotkanie dla Przewodniczących Kół Różańcowych.
 2. Z racji ostatniej niedzieli miesiąca kwietnia dziś na mszy świętej dziękczynno-błagalnej o godzinie 1830 będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Złożenie przyrzeczeń dokonuje się w sposób uroczysty w kościele z jednoczesnym wypełnieniem formularza, który pozostaje dla potomnych w Parafii. Zachęcam do podejmowania tego dzieła. 
 3. Jutro o godzinie 1900 spotkanie dla młodzieży przed bierzmowaniem.
 4. W najbliższą środę przypada 1 maja – uroczystość św. Józefa Robotnika. Msze święte 700, 900 i 1800. Rozpoczynamy jednocześnie miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Maryi. Pierwsze nabożeństwo majowe 1 maja o godzinie 1730.
 5. Nabożeństwa majowe w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godzinie 1730, dlatego przez miesiąc maj, ale również i czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 1730 do 1800.

W soboty nabożeństwa majowe według następującego grafiku:

 • 4 maja godzina 1530,
 • 11 maja godzina 1630,
 • 18 maja godzina 1830,
 • 25 maja godzina 1700.

W każdą niedzielę o godzinie 1630.

Gorąco zachęcam do nabożeństw majowych przy krzyżach i figurach przydrożnych.

Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowego pacierza.

 1. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy oczyścili i przybrali figury i krzyże przydrożne. Wyrażam nadzieję, że tam gdzie tego dotychczas nie uczyniono, zostanie to wykonane w najbliższych dniach.
 2. W czwartek 2 maja przypada 12 rocznica nominacji J.E. Biskupa Płockiego Piotra Libery na stolicę biskupią w Płocku. Pamiętajmy o Pasterzu naszej diecezji w swoich modlitwach.
 3.  Najbliższy piątek 3 maja - to uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Msze święte o godzinie 700, 900, 1030, 1200 i 1700. Nie ma mszy o godzinie 1830.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca maja:
 1. Pierwszy czwartek adoracja od godziny 1600 do 1700, prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej. Następnie msza święta o godzinie 1700. Nabożeństwo majowe o godz. 1730.
 2. Spowiedź pierwszopiątkowa od godziny 1500 do 1800. Adoracja w ciszy od godziny 1500 do nabożeństwa pierwszopiątkowego połączonego z nabożeństwem majowym, które będzie o godzinie 1630. Adoracja rozpocznie się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Koronką do Miłosierdzia Bożego.
 3. Nabożeństwo pierwszosobotnie razem z nabożeństwem majowym o godzinie 1530.
 1.  W najbliższą niedzielę z racji pierwszej niedzieli miesiąca maja po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną wraz dziewczynkami po I-szej Komunii św. do sypania kwiatkami.
 2.  W tym tygodniu – w sobotę 4 maja - przypada uroczystość Świętego Floriana, patrona Strażaków. Przy tej okazji składam serdeczne Bóg zapłać w imieniu całej rodziny parafialnej za zaangażowanie Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnych w nasze uroczystości parafialne i jednocześnie życzę, aby nadal wszystkie Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych rozwijały się prężnie. Msza święta w intencji wszystkich Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zostanie odprawiona w piątek 3 maja o godzinie 1200. Serdecznie zapraszam wszystkie Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wraz ze sztandarami. Po mszy świętej zapraszam na spotkanie w nowym domu parafialnym.
 3.  Zaproszenie na Uroczystości Zygmuntowskie

W dniu 2 maja przypada w Płocku uroczystość świętego Zygmunta, Króla i Męczennika. Jego relikwie zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku, i od tamtego czasu święty Zygmunt stał się głównym patronem naszego miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.


W bieżącym roku Uroczystości Zygmuntowskie pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej w piątek 3 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi biskup Mirosław Milewski, Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej. Natomiast w przededniu, 2 maja (czwartek), o godzinie 18.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory. 

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie wpisują się w dwudziestą rocznicę beatyfikacji arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, płockich Biskupów Męczenników, ogłoszonych błogosławionymi przez świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych obchodach kapłanów pracujących i mieszkających w naszym mieście, siostry zakonne oraz wiernych świeckich wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy, drodzy Siostry i Bracia, wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszego miasta i jego mieszkańców. 


Płock, dnia 25 kwietnia 2019 r.

†Piotr Libera
Biskup Płock

 

 1.  Pragnę poinformować, że dnia 7 maja w naszej parafii odbędzie się kanoniczna wizytacja Księdza Biskupa, którą biskup odbywa cyklicznie co 5 lat. O godzinie 1015 Ksiądz Biskup będzie w Szkole Podstawowej nr 20, o godzinie 1130 w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

Na godzinę 1530 zapraszam do wspólnej modlitwy za zmarłych z Księdzem Biskupem przy krzyżu na naszym cmentarzu.

Natomiast na godzinę 1600 serdecznie zapraszam do kościoła na spotkanie z Księdzem Biskupem wszystkie osoby należące do parafialnych grup.

Wszystkich Parafian zapraszam na uroczystą mszę świętą o godzinie 1800 połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

Dlatego gorąca prośba do osób, które zamówiły msze święte po południu 7 maja o kontakt w celu ustalenia nowego terminu mszy świętych.

 1.  Czasopisma religijne – bieżący numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa – możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 2.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom oraz Sympatykom Parafii i kościoła, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje