Niedziela Palmowa – 14 kwietnia 2019 r.

 1. Wczoraj zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne. Jako proboszcz dziękuję za pięknie przeżycie tego wyjątkowego czasu.
 2. Dziś na mszy świętej o godzinie 900, 1030 i 1200 jest z nami dodatkowo w konfesjonale Ksiądz Senior Mirosław, aby Ci którzy z różnych racji nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach, mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej przed Świętami Wielkanocnymi.

Możliwość spowiedzi również będzie w Wielkim Tygodniu – poniedziałek, wtorek, środa, w czasie prywatnej adoracji, która jest od godziny 1730 do 1800.

 1. Dziś po mszy świętej o godzinie 1030, kolejne spotkanie dla uczniów klas IV i ich rodziców, przed uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego.
 2. Dziś Gorzkie Żale o godzinie 1630 z kazaniem pasyjnym.
 3. Dzisiaj w Płońsku diecezjalne uroczystości Niedzieli Palmowej dla młodzieży, której przewodniczył będzie biskup Mirosław Milewski. Z naszej Parafii w uroczystości weźmie udział Ksiądz Prefekt Marek wraz z młodzieżą.
 4. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy czas Wielkiego Tygodnia w którym - w sposób szczególny w czasie Triduum Paschalnego (począwszy od Wielkiego Czwartku do Poranka Wielkanocnego) - będziemy przeżywać największe tajemnice naszej wiary świadczące o wielkiej miłości Boga do człowieka.
 5. Dziś poświęcenie palm na każdej mszy świętej, zaś procesja z palmami na mszy świętej o godzinie 1030 i 1200.
 6. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek mszą świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 1800. Nabożeństwo Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty też będzie o godzinie 1800. Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa będziemy świętować w Poranek Wielkanocny w czasie mszy świętej rezurekcyjnej odprawionej o godzinie 600 w intencji Parafian i Gości. Msza święta rezurekcyjna połączona z trzykrotną procesją wokół kościoła jest manifestacją naszej wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa.
 7. W Wielki Piątek obowiązuje nas ścisły post (jakościowy i ilościowy tzn. jemy tylko potrawy postne, jeden raz w ciągu dnia do syta lub trzy razy niewielką ilość).
 8. Zapraszam do adoracji Grobu Pańskiego wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Początek po nabożeństwie Wielkiego Piątku, a zakończenie mszą świętą rezurekcyjną.
 9. W Wielki Piątek po nabożeństwie trzy części Gorzkich Żali.
 10. W Wielki Piątek od godziny 2000 do 2200 adoracja dla młodzieży ze specjalnym programem przygotowanym przez Zespół Duc in altum. Serdecznie zapraszam młodzież z całej Parafii.
 11. Ministranci będą mieli adorację według grafiku ustalonego przez Księdza opiekuna.
 12. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów od godziny 830 do godziny 1500, z częstotliwością co około 20 minut.
 13. W Wielką Sobotę o godzinie 1000 w dawnej szkole w Mirosławiu będzie poświęcenie pokarmów.
 14. Zapraszam dzieci szkolne wraz Zespołem Santiago do adoracji w Wielką Sobotę od godziny 900 do godziny 1030, natomiast osoby należące do Kół Różańcowych, Legionu Maryi oraz Parafialną Grupę Przenajświętszej Krwi Chrystusowej zapraszam na adorację w Wielką Sobotę od godziny 1030 do 1200.
 15. Gorąca zachęta do Parafian i Gości, abyśmy znaleźli czas na swoją osobistą adorację Jezusa, wieczorem w Wielki Piątek i w czasie Wielkiej Soboty.
 16. Na mszę świętą rezurekcyjną zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po
  I-szej komunii świętej do sypania kwiatkami oraz wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zapraszam serdecznie wszystkich Parafian i Gości.
 17. W pierwszy dzień Świąt, poza mszą świętą rezurekcyjną, msze święte będą: 900, 1030, 1200, 1700 i 1830.
 18. Natomiast w drugi dzień Świąt msze święte będą: 700, 900, 1030, 1200, 1700. Nie będzie mszy o godzinie 1830.
 19.  Ponawiam prośbę o przygotowanie, oczyszczenie i przystrojenie feretronów oraz innych paramentów procesyjnych przed uroczystością rezurekcyjną.
 20.  Już zwyczajowo zwracam się z prośbą o płatki kwiatów, które są wykorzystane w czasie procesji rezurekcyjnej.
 21.  Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które są darem Parafian na kwiaty do Grobu Pana Jezusa, urządzenie tegoż Grobu i zakup kwiatów ciętych na ołtarze.
 22.  Serdeczne Bóg zapłać Księdzu Prefektowi Markowi za przygotowanie Męki Pańskiej, oraz lektorom, którzy czytają dzisiaj Mękę Pańską z podziałem na role i dziękuję tym, którzy będą czytali Mękę Pańską w Wielki Piątek.
 23.  W sobotę po Świętach w naszej Parafii będzie uroczystość związana z dorocznym wspomnieniem św. Joanny Beretty Molla. Już tradycyjnie o godzinie 900 spod płockiej Stanisławówki wyruszy piesza pielgrzymka do naszego kościoła jako miejsca kultu św. Joanny Beretty Molla. Uroczysta msza święta będzie o godzinie 1200, zostanie odprawiona w intencji wszystkich pielgrzymów oraz w intencji wszystkich, którzy przybędą, aby uczestniczyć w tejże mszy świętej.
 24.  Czasopisma religijne – bieżący numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa – możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 25.  My duszpasterze, już zwyczajowo, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom oraz Sympatykom Parafii i kościoła, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczynamy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

 

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO

O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE

 

Kochani Diecezjanie,

w 1974 r. św. papież Paweł VI ustanowił w całym Kościele katolickim Wielki Piątek dniem wsparcia modlitewnego oraz jałmużny na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej. Każdego roku także nasza diecezja włącza się w to ważne dzieło ochrony miejsc naznaczonych ziemskim życiem Zbawiciela, ale także żywych „kamieni”, którymi są nasi bracia i siostry w wierze tam mieszkający. W 2018 r. Kongregacja Kościołów Wschodnich zebrała w całym świecie na ten cel 8,6 mln euro. Jest w tym także i nasza cząstka.

Proszę Was, Kochani Diecezjanie, byście wsparli swoją ofiarą, złożoną w Wielki Piątek, różnego rodzaju dzieła duszpasterskie, edukacyjne i medyczne w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Niech rozmyślanie Męki i Zmartwychwstania naszego Pana oraz przemierzanie w czasie liturgii Triduum Paschalnego Jego wędrówki po świętym mieście Jeruzalem pobudzą nas do solidarności z rodzinami i dziećmi tam mieszkającymi.

Papież Franciszek w czasie wizyty ekumenicznej w Bari w ubiegłym roku mówił: „Na Bliskim Wschodzie od lat przerażająco wiele maleństw opłakuje gwałtowną śmierć członków rodziny i widzi ojczyznę osaczoną, mając często jedynie perspektywę konieczności ucieczki. To jest śmierć nadziei. Oczy nazbyt wielu dzieci przez większość życia widzą gruzy, zamiast szkół, słyszą grzmot ryku bomb, a nie świąteczny harmider zabaw. Proszę was, niech ludzkość usłyszy wołanie dzieci, których usta głoszą chwałę Boga (por. Ps 8,3). Ocierając ich łzy świat na nowo odnajdzie godność”.

Niech Pan wynagrodzi Wasze gesty chrześcijańskiej jałmużny!

Płock, dnia 2 kwietnia 2019 r.

 

           Wasz Biskup Piotr

 

 

Dodatkowe informacje