XXV niedziela zwykła – 23 września 2018 r.

 1. Zaproszenie Biskupa Płockiego na uroczystą Mszę Św. z udziałem Episkopatu Polski

Czcigodni Księża, Kochani Diecezjanie!

Pragnę podzielić się z Wami radosną nowiną, że już niedługo, w dniach 25 i 26 września 2018 roku odbędzie się w stolicy naszej diecezji, w Płocku, 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest to historyczne wydarzenie, zważywszy na to, że Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. Główną inspiracją dla obrad polskiego Episkopatu w Grodzie  Krzywoustego jest przeżywany przez nas Rok Jubileuszowy – św. Stanisława Kostki. Jest on patronem dzieci i młodzieży oraz patronem naszej diecezji. Urodził się i wychowywał, jak wiemy, w Rostkowie k. Przasnysza. Wraz z całym Episkopatem pragniemy dziękować Bogu za tego wielkiego Świętego z Mazowsza, który jest wciąż aktualnym przykładem i inspiracją pięknego i szlachetnego życia, nie tylko dla osób młodych.

Serdecznie zapraszam Was na uroczystą Mszę św., która będzie celebrowana we wtorek 25 września br. o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Płocku z udziałem polskich księży biskupów. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Arcybiskup Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Moje zaproszenie kieruję do Kapłanów i Sióstr zakonnych, Osób życia konsekrowanego oraz do Wiernych świeckich. Będę się cieszył obecnością dzieci i młodzieży ze szkół i uczelni wyższych, organizacji młodzieżowych i grup formacyjnych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji (Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Klubu Inteligencji Katolickiej i wielu innych).

Pragnę również poinformować, że drugi dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski w Płocku, tj. 26 września br., rozpoczniemy z księżmi biskupami Eucharystią o godz. 7.30, celebrowaną w płockiej farze, czyli kolegiacie pw. św. Bartłomieja. Głównym celebransem będzie wówczas Przewodniczący Episkopatu Polski, Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi Ks. Biskup Marek Solarczyk.

Mam nadzieję, drodzy Siostry i Bracia, na liczny udział naszych wiernych w uroczystej Mszy św. wieczorem we wtorek 25 września br. i na wspólną modlitwę z pasterzami Kościoła naszej Ojczyzny przeżywającej stulecie odzyskania swojej niepodległości. Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia z Tumskiego Wzgórza i pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 12 września 2018 r.
We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Wasz biskup Piotr 

 1. W tym roku przeżywamy w Kościele w Polsce Jubileusz 450-lecia śmierci św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. To czas szczególnej modlitwy za młode pokolenie. W tygodniu od 12 do 19 października w naszym dekanacie odbędzie się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki. Uroczyste rozpoczęcie dla całego dekanatu nastąpi w piątek 12 października mszą święta o godzinie 18.00, przy udziale Księży z dekanatu oraz dzieci i młodzieży. Po mszy świętej modlitewne czuwanie dzieci i młodzieży przy relikwiach. Relikwie św. Stanisława Kostki będą również w naszej Parafii w niedzielę 14 października na mszy świętej dziecięcej o godzinie 10.30. Zakończenie peregrynacji w piątek 19 października msza świętą o godzinie 16.00 w Parafii św. Józefa. Do udziału zapraszamy całe rodziny, nauczycieli, władze, wszystkich rozumiejących, że przyszłość Ojczyzny i Kościoła zależy od tego jakie serca, sumienia i umysły ukształtujemy w młodym pokoleniu Polaków.
 2. Zgodnie z naszym parafialnym kalendarzem, dziś na mszy świętej o godzinie 12.00 przeżywamy zbiorowy jubileusz małżeństw obchodzących 25 rocznicę ślubu. Serdecznie zapraszamy jubilatów i ich rodziny.
 3. Proszę, aby rodzice dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej oraz do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego, chodzących do szkoły w Płocku – Borowiczkach oraz do szkół poza parafią dokonali zgłoszeń na formularzach, które są do pobrania na parafialnej stronie internetowej lub w zakrystii kościoła, w terminie do końca września. Zgłoszenia do pierwszej komunii zgłaszamy do Księdza Dariusza, natomiast zgłoszenia do odnowienia przyrzeczeń - do Księdza Marka. Zgłoszenia dzieci ze szkoły w Płocku-Borowiczkach można też przekazywać do Pań Katechetek.

Uroczystość pierwszej komunii świętej będzie w niedzielę na półtora tygodnia przed Bożym Ciałem, tradycyjnie w dwóch grupach:

- godzina 10.00 dzieci w albach;

- godzina 12.00 dzieci w strojach tradycyjnych.

Uroczystość odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego będzie w niedzielę przed Bożym Ciałem, tradycyjnie w dwóch grupach:

- godzina 10.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Płocku – Borowiczkach,

- godzina 12.00 dzieci uczęszczające do szkół poza terenem parafii.

Uczniowie trzecich klas gimnazjum, również na formularzach które można pobrać z parafialnej strony internetowej lub w zakrystii kościoła, dokonują zgłoszeń do Księdza Dariusza, również do końca września.

 1. W pierwszą niedzielę października po mszy świętej, która jest o godzinie 10.30 wspólne spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i komunii świętej oraz rodziców dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego. Również w pierwszą niedzielę października, po mszy świętej która jest o godzinie 17.00, pierwsze spotkanie dla młodzieży III klas gimnazjum przed bierzmowaniem.
 2. W najbliższą sobotę na godzinę 10.00 Ksiądz Dariusz zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie ministrantów i kandydatów na ministrantów.
 3. W niedzielę za tydzień w nowym domu parafialnym o godzinie 16.30 spotkanie dla Przewodniczących Kół Różańcowych.
 4. Za tydzień ostatnia niedziela miesiąca września. Na mszy świętej dziękczynno-błagalnej o godzinie 18.30 będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Zachęcam do podejmowania tego dzieła.
 5. Bóg zapłać za ofiary złożone w niedzielę 9 i 16 września w kopertach na tacę, złożone w kancelarii parafialnej oraz przekazane na konto parafialne, z przeznaczeniem na prace, które są w tym roku prowadzone.
 6.  Pragnę poinformować, że na prace wykonywane przy budowie nowego ogrodzenia oraz na prace wykonane wewnątrz kościoła o których informowałem w ubiegłą niedzielę, wydano łącznie 43.711 zł.
 7.  Pragnę bardzo serdecznie podziękować za bezpłatne użyczenie podnośnika na czas wykonywania prac w kościele Panu Ireneuszowi Jabłonowskiemu.
 8.  Bóg zapłać za kwiaty ofiarowane do kościoła przez wczoraj Zaślubionych.
 9.  Pielgrzymi, którzy byli w Gruzji i Armenii, przekazali 900 zł i 20 dolarów na zakup figury św. Stanisława Kostki. Figura, która została zakupiona, znajduje się w prezbiterium na stoliku. Za figurę zapłacono 398 zł. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wykonanie podstawy, która umożliwi udział figury w procesjach eucharystycznych. Pielgrzymom serdecznie dziękuję za ten dar. Przy okazji informuję, że stolik na którym znajduje się obecnie figura św. Stanisława Kostki został wykonany dla naszej Parafii, aby służył w czasie nabożeństw fatimskich, a także innych dekoracji czasowych w kościele. Za jego wykonanie zostało zapłacone 1.300 zł.
 10.  Czasopisma religijne – bieżący numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa – możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 11.  My duszpasterze, wszystkim Parafianom, Gościom oraz Sympatykom Parafii i kościoła, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczynamy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

 

 

Dodatkowe informacje