I Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017 r.

 1. Dzisiejszą pierwszą niedzielą adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz czas bezpośredniego oczekiwania i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Abyśmy dobrze przeżyli czas adwentu i przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia, pomocą służyć nam będą:
 1. Msze święte roratnie (ku czci Matki Bożej Pani Adwentu), które będą odprawiane we wszystkie dni powszednie adwentu (oprócz rekolekcji) o godzinie 7.00;
 2. Rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się drugą niedzielą adwentu 10 grudnia, a zakończą się w środę 13 grudnia.

Dziś na ławkach został wyłożony program rekolekcji, który możemy zabrać do domów. Program jest również w gablotach przed kościołem i naszej parafialnej stronie internetowej.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca grudnia, po sumie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 2. Dziś po mszy świętej o godzinie 10.30, kolejne spotkanie dla uczniów klas III przed
  I-szą spowiedzią i komunią świętą oraz ich rodziców.
 3. W niedzielę za tydzień, po mszy świętej o godzinie 10.30 kolejne spotkanie dla uczniów klas IV przed uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego oraz dla ich rodziców.
 4. Również w niedzielę za tydzień, po mszy świętej o godzinie 12.00, zapraszam pielgrzymów, którzy we wrześniu nawiedzali Ziemię Świętą, na spotkanie opłatkowe.
 5. Wszystkie osoby należące do Kół różańcowych zapraszam na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w nowym domu parafialnym w sobotę 16 grudnia o godzinie 11.00.
 6. Parafialną Radę Gospodarczą zapraszam na spotkanie opłatkowe do nowego domu parafialnego w czwartek 14 grudnia o godzinie 18.00.
 7. Osoby należące do Parafialnej Rady Duszpasterskiej zapraszam na spotkanie opłatkowe do nowego domu parafialnego w poniedziałek 18 grudnia o godzinie 18.30.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca grudnia - adoracja wyjątkowo od 16.00 do 17.00, prowadzona przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej.
 9.  W najbliższy piątek 8 grudnia, doroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Msze święte o godzinie 7.00, 9.00 i po południu z racji dnia pracy o godzinie 18.00.
 10.  Pan Organista roznosi opłatki po rodzinach naszej Wspólnoty Parafialnej. Ofiary przy tej okazji składane są jedną z form naszej wdzięczności za posługę Pana Organisty w naszej Parafii.

 

 

Plan na najbliższy tydzień:

 • poniedziałek 4 grudnia od godziny 15.00 ulica Lokalna, Darniowa, Łamana i Morelowa;
 • wtorek 5 grudnia od godziny 15.00 ulica Porzeczkowa i Brzoskwiniowa;
 • środa 6 grudnia od godziny 15.00 ulica Widna, Czereśniowa, Jabłoni i Wiśniowa;
 • czwartek 7 grudnia od godziny 15.00 ulica Orzechowa i Śliwowa;
 • piątek 8 grudnia od godziny 15.00 ulica Wiosenna, Pogodna i Majowa;
 • sobota 9 grudnia od godziny 15.00 Kasztanowa, Leszczynowa i Harcerska (od cmentarza do kościoła).
 1.  Składam serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane do puszki zawieszonej na końcu ławek, pod chórem, z napisem „Na cele charytatywne”. Ze składanych ofiar, z Grupą Charytatywną, chcemy zakupić z okazji Świąt Bożego Narodzenia paczki dla najbiedniejszych osób z Parafii, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
 2.  Jak co roku, w adwencie, w ramach akcji Caritas, możemy nabywać świece wigilijne. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci ofiar z Syrii, a część zebranych środków pozostanie też w diecezji, z przeznaczeniem na działalność adresowaną dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wieloletnią tradycją w diecezji płockiej, za pieniądze uzyskane ze sprzedaży świec zostaną dofinansowane kolonie letnie dla dzieci z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych oraz dla polskich dzieci z Białorusi, które latem wypoczywają w diecezjalnym ośrodku Caritas.

Zapalmy świecę Caritas w naszych domach, podczas Wigilijnego spotkania z najbliższymi. Świece są w cenie: kule -12 zł, małe świece – 6 zł.

 1.  SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO DO DIECEZJAN PO WIZYCIE U MISJONARZY W PERU

Czcigodni Księża,

Drogie Siostry Zakonne,

Kochani Diecezjanie Płoccy,

 

Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce pragniemy w najbliższych miesiącach otworzyć się na obecność i działanie Ducha Świętego w życiu naszych wspólnot i każdego z nas. Od zarania dziejów Kościoła, to właśnie Duch Święty sprawiał, że uczniowie Jezusa ruszali w świat, by głosić ludom i narodom dobrą nowinę o zbawieniu. Uzbrojeni Mocą z Wysoka kolejne zastępy misjonarzy opuszczały ojczyste strony, udając się w dalekie strony, których mieszkańcy pozbawieni byli światła Ewangelii. Także dziś nie brakuje duchownych i świeckich, którzy przepowiadają Chrystusa na terenach misyjnych. Są pośród nich również księża oraz osoby konsekrowane z naszej diecezji.

W ostatnich dniach listopada odwiedziłem czterech księży płockich, którzy pracują w Peru nad Amazonką. Dlatego korzystam z okazji, żeby przekazać Wam, Siostry i Bracia, serdeczne pozdrowienia od Księży: Marka, Zbigniewa, Pawła i Radosława. Była to pierwsza wizyta biskupa płockiego u misjonarzy pracujących od wielu lat nad brzegami najdłuższej rzeki świata. Trzech spośród nich jest proboszczami, a jeden rektorem wyższego seminarium duchownego w Iquitos.

Dziękuję dobremu Bogu za czas spędzony wspólnie z misjonarzami, za możliwość poznania z bliska realiów życia misyjnego. Z pewnością niesie ono z sobą wiele radości płynących z budowania wspólnot parafialnych, ale nie brakuje w nim także trudności, z którymi trzeba się zmagać na co dzień. Mówi się, że misjonarze, to żołnierze walczący na pierwszej linii frontu. Dni spędzone z płockimi misjonarzami w peruwiańskiej Amazonii potwierdziły, że jest w tym wiele prawdy. Zderzenie z odmienną kulturą, mentalnością, obyczajami zakorzenionymi często w dawnych wierzeniach, ponadto uciążliwy tropikalny klimat, wymagają od każdego misjonarza głębokiej wiary, hartu ducha, poświęcenia i pokory. Jestem pełen uznania dla płockich misjonarzy, którzy w tych trudnych warunkach dają wspaniałe świadectwo miłości Boga i ludzi żyjących niejednokrotnie w skrajnym ubóstwie.

Dlatego proszę Was, Umiłowani Diecezjanie, módlcie się często za naszych misjonarzy! Proście też Pana żniwa o nowe powołania misyjne. Na koniec, chcę gorąco podziękować kapłanom oraz wiernym świeckim za hojne wsparcie materialne misjonarzy, którzy odwiedzają parafie naszej diecezji, jak i za ofiary pieniężne przekazywane na diecezjalny fundusz misyjny - Bóg Zapłać! Dajcie a będzie wam dane, zapewnia nas Jezus w Ewangelii.

Niech rozpoczynający się dzisiaj okres Adwentu będzie obfity w dary Ducha Świętego, który przygotuje nasze serca na narodziny Syna Bożego. Ojciec Niebieski nieustannie bowiem posyła swego Syna w mocy Ducha Świętego, aby ludziom żyjącym w ciemnościach niewiary zabłysło światło zbawienia.

Z całego serca, Umiłowani, Wam błogosławię i pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza.

 

Wasz biskup Piotr

 

Płock, dnia 27 listopada 2017 r.

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Płockiego należy odczytać podczas wszystkich Mszy św.
w I Niedzielę Adwentu, 3 grudnia br., w ramach ogłoszeń na końcu wszystkich Mszy św.

Płock, dnia 27 listopada 2017 r.

† Mirosław Milewski

Wikariusz Generalny

 

 1.  Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w kopertach na tacę i bezpośrednio do mnie na prowadzone prace, które pozwalają na regulowanie należności za budowę chodnika procesyjnego wokół kościoła.
 2.  Czasopisma religijne - bieżący numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa, możemy nabywać w zakrystii kościoła.
 3.  Wszystkim Parafianom Gościom oraz Sympatykom kościoła i Parafii, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczynamy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.

Dodatkowe informacje