Niedziela Miłosierdzia Bożego – dnia 3 kwietnia 2016 r.

Na własną prośbę zrezygnował z pracy Pan Dawid. Decyzję swoją umotywował względami rodzinnymi (niemożliwość spędzenia razem czasu z rodziną w okresie świąt, sobót i niedziel). Serdecznie dziękuję za pracę i życzę wszystkiego co najlepsze w dalszym życiu. Pracę po Panu Dawidzie przejmuje Pan Marcin Grąbczewski. Szczęść Boże Panie Marcinie w pracy na rzecz całej Rodziny Parafialnej.

1. Dziś rozpoczynamy nasze bezpośrednie przygotowanie do peregrynacji Matki Bożej w cudownej Ikonie Jasnogórskiej. Witam serdecznie Księdza Profesora Marka, który będzie pomagał nam przeżyć czas przygotowania i nawiedzenia. Na parafialnej stronie internetowej w zakładce Peregrynacja Obrazu Matki Bożej został zamieszczony:
  1. program naszego parafialnego przygotowania do Doby Nawiedzenia
    (3- 5 kwietnia br.),
  2. program Doby Nawiedzenia (6-7 kwietnia br.).

Na stoliku, gdzie zawsze jest wykładana prasa katolicka, znajdują się foldery kolędowe, w których zamieszczona jest informacja o przygotowaniu i czasie peregrynacji Obrazu Matki Bożej. Możemy wziąć ze sobą do domu.

1. Młodzież oazowa w kruchcie kościoła rozprowadza przedmioty kultu maryjnego (obrazy, różańce, modlitewniki) oraz materiały na peregrynację (plakaty i emblematy okienne, chorągiewki, świeczniki). Sprzedaż tych przedmiotów będzie miała miejsce również jutro i we wtorek po południu, a także podczas rozpoczęcia i zakończenia Doby Nawiedzenia.
  2. Poświęcenie wszystkich dewocjonaliów będzie na mszy świętej na zakończenie peregrynacji.
  3. Spotkanie dla wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych w nabożeństwo powitania obrazu Matki Bożej będzie miało miejsce w kościele, we wtorek po mszy świętej, która będzie o godzinie 18.00. Proszę o przybycie asysty procesyjnej, osób czytających i niosących Obraz, ministrantów oraz Prezesów i Naczelników OSP.
  4. Z racji peregrynacji kancelaria parafialna nie będzie czynna w środę i w czwartek.
  5. Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego kończąca oktawę Świąt Wielkiej Nocy. Jest to jednocześnie pierwsza niedziela miesiąca kwietnia – po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. Zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami do sypania kwiatkami.
  6. W dniach 3-9 kwietnia 2016 r. Kościół w Polsce przeżywa 72 Tydzień Miłosierdzia. Tym razem przebiega on pod hasłem nawiązującym do ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.

Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Zgodnie z decyzją Biskupa Płockiego ofiary złożone dziś na tacę są przeznaczone na budowę Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, na Starym Rynku.

1. Dziś, po mszy świętej o  godzinie 1030 spotkanie dla uczniów klas III i ich rodziców przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą.
  2. Również dziś, po mszy świętej o godzinie 1700, spotkanie dla uczniów klas III gimnazjum, przed bierzmowaniem. Egzamin przed bierzmowaniem odbędzie się w sobotę 16 kwietnia. Szczegółowe informacje zostaną umieszczone w gablotach przed kościołem.
  3. Jutro, w poniedziałek 4 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Zwiastowania Pańskiego, które z racji przypadania w okresie Triduum Paschalnego zostało przeniesione na dzień jutrzejszy. Na zakończenie każdej mszy świętej będzie możliwość złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji.
  4.  Komunikat Prezydium KEP w sprawie pełnej ochrony życia człowieka

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, 30 marca 2016 r.

1.  Czasopisma religijne - bieżący numer Gościa Niedzielnego oraz kwietniowy numer Małego Gościa, możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  2.  Wszystkim Parafianom Gościom oraz Sympatykom kościoła i Parafii, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczynamy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.