VI niedziela zwykła – 11 lutego 2024 r.

 1. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ

Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce.

Od samego początku wojny Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych – świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Liczba osób, która uzyskała pomoc rzeczową w Ukrainie w 2023 wyniosła 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas pomaga rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych.

To tylko niektóre z licznych działań, podejmowanych przez Kościół w Polsce, na rzecz ofiar wojny. Wszystkie one są niczym innym, jak Ewangelią w praktyce, w myśl słów: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy św. w Środę Popielcową 14 lutego br.

 

Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Wszystkich ofiarodawców zapewniam o mojej serdecznej pamięci i modlitwie.

 

Warszawa, dnia 8 lutego 2024 r.

 

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

ZARZĄDZENIE: Uprzejmie proszę, aby Apel abp. S. Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, odczytać wiernym w niedzielę 11 lutego 2024 r., podczas każdej Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Odpowiadając na prośbę ks. abp. Gądeckiego i Caritas Polska, zarządzam zbiórkę ofiar do puszek na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, w Środę Popielcową 14 lutego 2024 r., po Mszach św. W bieżącym e-Biuletynie przekazujemy Księżom materiały związane z akcją pomocy Ukrainie (Apel Przewodniczącego KEP, plakat, propozycję ogłoszeń parafialnych). 

Proszę Księży Proboszczów, aby zebrane ofiary wpłacić w miarę szybko na konto Kurii Diecezjalnej Płockiej, z dopiskiem „Wesprzyj Ukrainę 2024”. Ofiary te przekażemy zbiorowo Caritas Polska, informując Księży Proboszczów o wysokości pomocy Diecezji Płockiej w tej akcji. 

Płock, dnia 9 lutego 2024 r.

 

Szymon Stułkowski

     Biskup Płocki

 

 1. Dziś, 11 lutego, doroczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorego. Już zwyczajowo zapraszam wszystkie osoby chore i osoby starsze na wspólną Mszę świętą, która będzie o godzinie 12.00. Msza święta zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem (tzw. błogosławieństwo z Lourdes).
 2. Dziś rozpoczyna się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (11 - 17 lutego 2024 r.) w tym roku pod hasłem „Trzeźwość polską racją stanu”.

V niedziela zwykła – 4 lutego 2024 r.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca lutego. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
 2. Dziś, po Mszy świętej o godzinie 10.30 kolejne spotkanie dla uczniów klas III i ich rodziców przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą.
 3. Za tydzień, po Mszy świętej o godzinie 10.30 kolejne spotkanie dla uczniów klas IV i ich rodziców przed odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego.
 4. Kolejne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania w trzecią niedzielę lutego.
 5. Za tydzień w niedzielę 11 lutego doroczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorego. Już zwyczajowo zapraszam wszystkie osoby chore i osoby starsze na wspólną Mszę świętą, która będzie o godzinie 12.00. Msza święta zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem (tzw. błogosławieństwo z Lourdes).

IV niedziela zwykła – 28 stycznia 2024 r.

 1. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO 2 LUTEGO 2024 R.

Obchodząc kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego chcemy dziękować wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że Bóg jest miłością. Współczesny świat tak bardzo potrzebuje tej miłości. Potrzebujemy miłości ofiarowanej, miłości płynącej ze szczerego serca. Taką właśnie miłością obdarza nas Jezus przez osoby Jemu oddane.

Zapraszam na uroczystą Eucharystię do bazyliki katedralnej w Płocku w dniu 2 lutego 2024 r. o godz. 10.30 wszystkie osoby konsekrowane z naszej diecezji: Kapłanów zakonnych, Siostry i Braci zakonnych, Dziewice i Wdowy konsekrowane, oraz każdego z Was drodzy Diecezjanie. Po Mszy Świętej spotkamy się w Opactwie Pobenedyktyńskim na tradycyjnej siostrzanej i braterskiej agapie. Powierzam Was Chrystusowi – Światłości Świata, Matce Bożej Gromnicznej i Świętemu Józefowi. Liczę na wspólną modlitwę i spotkanie i z serca Wam błogosławię.

Płock, dnia 15 stycznia 2024 r.                    

Szymon Stułkowski  

Biskup Płocki   

 

ZARZĄDZENIE: Zaproszenie Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego na Dzień Życia Konsekrowanego, należy odczytać w kościołach w niedzielę, 28 stycznia br., w czasie wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń parafialnych.

Płock, dnia 15 stycznia 2024 r.

† Mirosław Milewski

Wikariusz Generalny

 

 1. W najbliższy piątek - 2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji zwane świętem Matki Bożej Gromicznej. Poświęcenie gromic na każdej Mszy świętej. Jest to też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu ofiary zebrane na tacę przeznaczone są rzecz zakonów klauzurowych w Polsce. Msze święte w naszym kościele godzina 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i z racji dnia pracy godzina 18.00.

III niedziela zwykła – 21 stycznia 2024 r.

 1. Słowo Biskupa Płockiego z dnia 17 stycznia 2024 r.

Drogie Siostry, Drodzy Bracia w Chrystusie!

W liście skierowanym do Was na początku Adwentu poinformowałem, że ofiary złożone na tacę w kościołach naszej diecezji w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku, będą przeznaczone na prace przy budowie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, wznoszonego przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Zbliżamy się do 100-lecia objawienia Pana Jezusa Siostrze Faustynie Kowalskiej, w którym usłyszała Ona, że ma wymalować obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Ten wizerunek, który Siostra Faustyna ujrzała w Płocku jest dzisiaj znany i czczony na całym świecie. Do tego miejsca przybywają pielgrzymi z wszystkich stron kuli ziemskiej. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że wybrał Płock, by światu objawić swoje Miłosierdzie.

Wyrazem tej wdzięczności niech staną się nasze hojne ofiary złożone na tacę, dzięki którym będzie możliwa kontynuacja budowy sanktuarium. Proszę abyście w miarę możliwości włączyli się w to piękne dzieło, które pozostanie świadkiem obecności Miłosiernego Boga na naszej mazowieckiej ziemi.

Wdzięczny za Waszą duchową i materialną troskę o wspólnotę Kościoła modlę się za Was i wypraszam Boże błogosławieństwo!

Płock, dnia 17 stycznia 2024 r.

† Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

ZARZĄDZENIE: Czcigodni Księża, Słowo Biskupa Płockiego, dotyczące tacy w niedzielę 28 stycznia 2024 roku na budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, proszę odczytać wiernym w niedzielę 21 stycznia br., podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Złożone na tacę ofiary należy wpłacać na konto diecezjalne z dopiskiem „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 2024”. Zostaną one przekazane wraz z listą parafii diecezji płockiej Siostrom ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Płock, dnia 17 stycznia 2024 r.

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

 1. Dziś, po Mszy świętej o godzinie 12.00, kolejne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 2. Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. W związku z tym dziś na wszystkich Mszach świętych modlimy się za nasze babcie i naszych dziadków oraz za wszystkie babcie i wszystkich dziadków z naszej Parafii.

II niedziela zwykła – 14 stycznia 2024 r.

 1. Dziś, po Mszy świętej o godzinie 10.30, kolejne spotkanie dla uczniów klas czwartych i ich rodziców, przed uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego.
 2. W niedzielę za tydzień, po Mszy świętej o godzinie 12.00, kolejne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 3. W czwartek 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa do 25 stycznia, w tym roku pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10, 27). Starajmy się włączyć z modlitwą w intencji o jedność chrześcijan.
 4. W najbliższą niedzielę 21 stycznia będziemy obchodzić Dzień Babci, a w poniedziałek 22 stycznia Dzień Dziadka. W związku z tym na wszystkich Mszach świętych w niedzielę za tydzień będziemy modlić się za nasze babcie i naszych dziadków oraz za wszystkie babcie i wszystkich dziadków z naszej Parafii.
 5. Osoby, które chciałyby nabyć wodę, kredę i kadzidło mogą to uczynić w kościele, po Mszach świętych, przy ołtarzu Tryptyku. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji naszego Kościelnego Pana Andrzeja. Pan Kościelny nie będzie roznosił wody, kredy i kadzidła po domach naszej parafii.

Dodatkowe informacje