XI niedziela zwykła - 16 czerwca 2024 r.

 1. KOMUNIKAT WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PŁOCKU 

Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku informuje, że dnia 24 czerwca 2024 r. o godz. 10.00 odbędzie się pierwszy termin egzaminów wstępnych dla kandydatów do WSD w Płocku. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej (wsdplock.pl) oraz na seminaryjnym Facebooku. Uprzejmie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (nr tel. 795-695-288).

W okresie podejmowania ważnych decyzji życiowych przez wielu młodych ludzi, otoczmy ich naszą modlitwą i dodajmy odwagi szczególnie tym, którzy odkrywają głos powołania do służby kapłańskiej i pragną pójść za Jezusem.

 

       Płock, dnia 13 czerwca 2024 r.

Ks. Włodzimierz Piętka

Prefekt ds. studiów w Wyższym Seminarium Duchownym

w Płocku

 

 1. Dobiega końca rok szkolno-katechetyczny 2023/2024. Dziś na Mszy świętej o godzinie 10.30 dziękujemy Bogu za mijający rok szkolno-katechetyczny. W tym tygodniu rozpoczyna się czas wakacji, dla wielu też czas urlopu. Życzymy, aby był to czas dobrego odpoczynku, przede wszystkim w gronie całych rodzin. Nie zapominajmy o naszym kontakcie z Bogiem, o niedzielnych Mszach świętych i o codziennej modlitwie.
 2. Zgodnie z naszym Planem uroczystości parafialnych w 2024 r. dziś świętujemy Zbiorowy Jubileusz dla Jubilatów obchodzących 25. rocznicę Ślubu. Uroczysta Msza święta o godzinie 12.00. Zapraszam Szanownych Jubilatów wraz z rodzinami.

Niedziela 9 czerwca 2024 r.

 1. Zgodnie z Planem naszych uroczystości parafialnych w 2024 r., dziś o godzinie 12.00, zostanie odprawiona Msza święta w intencji dzieci ochrzczonych w naszym kościele w 2023 r. Bardzo serdecznie zapraszam rodziców z dziećmi, rodzeństwo, chrzestnych, dziadków i pradziadków. 
 2. Natomiast za tydzień, zgodnie z Planem naszych uroczystości parafialnych w 2024 r. Zbiorowy Jubileusz dla Jubilatów obchodzących 25. rocznicę Ślubu. Uroczysta Msza święta o godzinie 12.00. Zapraszam Szanownych Jubilatów wraz z rodzinami.
 3. W najbliższy czwartek – 13 czerwca – nabożeństwo fatimskie, które są 13 dnia każdego miesiąca i zakończą się 13 października. Porządek najbliższego nabożeństwa jest następujący:
 • różaniec,
 • litania do Matki Bożej,
 • nabożeństwo czerwcowe,
 • procesja z figurą Matki Bożej wokół kościoła, ze śpiewem pieśni Z dalekiej Fatimy.

Początek nabożeństwa godzina 17.00.

 1. Trwa miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30, w związku z czym przez miesiąc czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.

W soboty nabożeństwo czerwcowe według następującego grafiku:

 • 15 czerwca godzina 17.30;
 • 22 czerwca godzina 17.30,
 • 29 czerwca po Mszy świętej o godzinie 18.00.

W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 16.30.

Niedziela 2 czerwca 2024 r.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca czerwca. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i procesja wokół kościoła. Zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po Pierwszej Komunii Świętej do sypania płatkami kwiatów. Proszę o płatki kwiatów i dziękuję wszystkim, którzy je przyniosą.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Procesja dziś po sumie . Od jutra do czwartku włącznie procesja eucharystyczna wokół kościoła po Mszy świętej która będzie o godzinie 18.00. Na zakończenie oktawy, w czwartek, tradycyjnie poświecenie wianuszków, Msza święta zostanie odprawiona w intencji dzieci z naszej Parafii.
 3. W piątek uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, u nas uroczystość odpustowa. Msze święte o godzinie 7.00, 10.00 i 18.00.
 4. Rozpoczęliśmy miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30, w związku z czym przez miesiąc czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.

W soboty nabożeństwo czerwcowe według następującego grafiku:

 • 8 czerwca po Mszy świętej o godzinie 18.00;
 • 15 czerwca godzina 17.30;
 • 22 czerwca godzina 17.30,
 • 29 czerwca po Mszy świętej o godzinie 18.00.

W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 16.30.

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca czerwca:
 • pierwszy czwartek – nie będzie adoracji prowadzonej przez osoby należące do Parafialnej Grupy Przenajświętszej Krwi Chrystusowej, z racji nabożeństwa czerwcowego;
 • pierwszy piątek - spowiedź od godziny 16.00 do 18.00, adoracja w ciszy od godziny 17.00 do 17.30. O 17.30 nabożeństwo pierwszopiątkowe połączone  z nabożeństwem czerwcowym.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej - niedziela 26 maja 2024 r.

 1. Dzisiejsza niedziela jest doroczną uroczystością Trójcy Przenajświętszej, kończącą czas spowiedzi i komunii wielkanocnej. Dla naszej Parafii jest to kolejna rocznica konsekracji naszego kościoła.
 2. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dziś przeżywamy III Diecezjalne Święto Rodziny w Płocku. Wydział ds. Rodzin, Wydział Duszpasterski, Wydział Katechetyczny oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej organizują w Płocku w dzisiejszą niedzielę III Diecezjalne Święto Rodziny oraz XII Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Obchody te są związane z ogłoszonym przez papieża Franciszka na ten czas Światowym Dniem Dzieci oraz ze świętowaniem w Polsce Dnia Matki. W programie uroczystości m.in.:
 • 11.30 - Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku (ul. Tumska 3)
 • 12.30   - XII Marsz dla Życia i Rodziny z placu przed Bazyliką Katedralną do Wyższego Seminarium Duchownego i Szkół Katolickich w Płocku (ul. Abpa A. J. Nowowiejskiego 2).

   Zachęcam do udziału całymi rodzinami w naszym Diecezjalnym Święcie Rodziny.

 1. KOMUNIKAT DIECEZJALNEGO INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ MUSICUM

 „Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej MUSICUM w Płocku prowadzi nabór chętnych do nauki na kierunku organy kościelne (organista) i fortepian oraz na kierunku wokal i prowadzenie zespołów muzycznych. Zapraszamy młodzież od 12 roku życia oraz dorosłych, zarówno chłopców, jak i dziewczęta, Panie i Panów. Przesłuchania odbędą się w piątek 14 czerwca br. o godz. 17.00 w siedzibie Instytutu w Płocku. Szczegóły na stronie internetowej musicum.pl”.

Płock, dnia 15 maja 2024 r.

 

Ks. Marcin Sadowski

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej MUSICUM

im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku

 1. Nabożeństwa majowe w naszym kościele jeszcze w tym tygodniu:
 • poniedziałek, wtorek, środa i piątek (ostatni dzień maja) o godzinie 17.30;
 • w czwartek tj. w uroczystość Bożego Ciała o godzinie 16.30.
 1. W najbliższy czwartek - 30  maja - uroczystość Bożego Ciała. Główna Msza święta odprawiona w intencji Parafian i Gości będzie o godzinie 12.00. Zapraszam wszystkie Jednostki Straży Pożarnej z terenu parafii, asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po Pierwszej Komunii Świętej do sypania płatkami kwiatów. Proszę o płatki kwiatów na tę wyjątkową procesję i dziękuję wszystkim, którzy je przyniosą. Trasa procesji będzie ta sama jak w ubiegłych latach. Ołtarze będą w tych samych miejscach, ubierane przez mieszkańców tych samych miejscowości i ulic, jak było w ubiegłych latach. Pozostałe Msze święte: 7.00, 9.00, 10.30 i 17.00. Nie będzie Mszy świętej o godzinie 18.30, która jest tylko w niedziele.

Zesłanie Ducha Świętego – 19 maja 2024 r.

 1. STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE PRAWNEJ OCHRONY LUDZKIEGO ŻYCIA

 

Deklaracja Dignitasinfinitao godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitasinfinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

 

Jasna Góra, 2 maja 2024 r.

Podpisali:

Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

 

 

 

 1. III Diecezjalne Święto Rodziny w Płocku. Wydział ds. Rodzin, Wydział Duszpasterski, Wydział Katechetyczny oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej organizują w Płocku w niedzielę, 26 maja 2024 r., III Diecezjalne Święto Rodziny oraz XII Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Obchody te są związane z ogłoszonym przez papieża Franciszka na ten czas Światowym Dniem Dzieci oraz ze świętowaniem w Polsce Dnia Matki. W programie uroczystości m.in.:
 • 11.30 - Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku (ul. Tumska 3)
 • 12.30 - XII Marsz dla Życia i Rodziny z placu przed Bazyliką Katedralną do Wyższego Seminarium Duchownego i Szkół Katolickich w Płocku (ul. Abpa A. J. Nowowiejskiego 2).

     Zachęcam do udziału całymi rodzinami w naszym Diecezjalnym Święcie Rodziny.

 1. Dziś doroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jutro drugi dzień uroczystości - święto Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Msze święte godzina 7.00, 9.00 i z racji dnia pracy godzina 18.00.
 2. Nabożeństwa majowe w naszym kościele przez cały miesiąc maj, od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, w niedziele o godzinie 16.30.

Dodatkowe informacje