XXIV Niedziela zwykła – 20 listopada 2022 r.

1. Dzisiejsza niedziela jest doroczną uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Kończy ona kolejny rok liturgiczny.
  2. Komunikat Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw. Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem,

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, dnia 14 listopada 2022 roku

ZARZĄDZENIE: Komunikat Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, należy odczytać wiernym w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 20 listopada 2022 roku, podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Płock, dnia 18 listopada 2022 r.

†Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

1. Zgodnie z wcześniejszą informacją, w najbliższą sobotę 26 listopada 2022 r. o godzinie 11.00 w płockiej Bazylice Katedralnej Ingres naszego nowego Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego. Zachęcam do udziału.
  2. Tradycją ubiegłych lat starajmy się uczestniczyć w miesiącu listopadzie w mszach świętych niedzielnych, ofiarując za bliskich zmarłych.
  3. Pan Organista roznosi po rodzinach naszej Wspólnoty Parafialnej poświęcone opłatki. Ofiary składane przy tej okazji są do dyspozycji Pana Organisty.

Plan na najbliższy tydzień:

1. poniedziałek 21 listopada od godziny 9.00 ulica Grabówka, Gmury, Zgodna, Zarzeczna, Flisacka, Wójtowa, Korczaka;
  2. wtorek 22 listopada od godziny 16.00 ulica Małopolska, Mazowiecka, Białowieska, Łomżyńska, Łowicka i Kurpiowska;
  3. środa 23 listopada od godziny 16.00 ulica Podlaska, Żuławska, Lubuska, Mazurska, Bałtycka i Chełmińska;
  4. czwartek 24 listopada od godziny 16.00 ulica Księdza Skierkowskiego,  Kaszubska, Warmińska, Pomorska, Śląska i Kujawska;
  5. piątek 25 listopada od 16.00 i sobota 26 listopada od godziny 10.00 Nowe Gulczewo ulica Szlachecka numery parzyste oraz wszystkie ulice odchodzące od tej części ulicy Szlacheckiej.
  1. Ci, którzy z różnych racji nie mogli zamówić mszy św. i wypominków rocznych, mogą to uczynić w zakrystii kościoła po każdej mszy św. oraz w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.
  2. W tym roku pragnę wraz z Parafialnym Zespołem Charytatywnym przygotować paczki bożonarodzeniowe dla osób z niepełnosprawnością, z terenu naszej Parafii. Słowa serdecznego podziękowania kieruję do tych wszystkich, którzy na ten cel złożą ofiary do puszki na końcu ławek, z napisem „na cele charytatywne” lub złożą ofiary na konto parafialne z dopiskiem „na cele charytatywne Parafii”.
  3. Bóg zapłać za złożone dodatkowe ofiary w kopertach na tacę, na konto parafialne i bezpośrednio do mnie, z przeznaczeniem na prace w parafii.
  4. Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  5. Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.