IV Niedziela Wielkanocna 25 kwietnia 2021 r.

1. Dziś o godzinie 14.00 uroczysta msza święta, na której Ksiądz Biskup udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Dlatego, wyjątkowo, nie będzie dziś mszy świętej o godzinie 13.00.
  2. W najbliższą środę 28 kwietnia będzie uroczysta msza święta, z racji dorocznego wspomnienia św. Joanny Beretty-Molla. Tydzień temu podana była omyłkowo godzina 18.00. Informuję, że ta uroczysta msza święta będzie o godzinie 17.00.
  3. W najbliższą sobotę przypada 1 maja – uroczystość św. Józefa Robotnika. Msze święte 7.00, 9.00 i 18.00. Rozpoczynamy jednocześnie miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Bogu za pośrednictwem Maryi. Pierwsze nabożeństwo majowe w sobotę 1 maja o godzinie 17.30, połączone z nabożeństwem pierwszosobotnim.
  4. Nabożeństwa majowe w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, dlatego przez miesiąc maj, ale również i czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.W każdą niedzielę nabożeństwo majowe o godzinie 16.30. Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowego pacierza.
  5. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy oczyścili i przybrali figury i krzyże przydrożne. Wyrażam nadzieję, że tam gdzie tego dotychczas nie uczyniono, zostanie to wykonane w najbliższych dniach.
  6. Za tydzień w niedzielę, z racji pierwszej niedzieli miesiąca maja, po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
  7. W niedzielę 2 maja przypada 14 rocznica nominacji J.E. Biskupa Płockiego Piotra Libery na stolicę biskupią w Płocku. Pamiętajmy o Pasterzu naszej diecezji w swoich modlitwach.
  8. W poniedziałek po przyszłej niedzieli - 3 maja – będziemy obchodzić uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zgodnie z naszym planem wydarzeń parafialnych 3 maja o godzinie 12.00 odprawię msze świętą z racji uroczystości św. Floriana. Serdecznie zapraszam, ale decyzję o udziale w tej uroczystej mszy świętej pozostawiam Druhnom i Druhom.
  9. ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI ZYGMUNTOWSKIE

Dnia 2 maja 2021 r. przypada w Płocku uroczystość świętego Zygmunta, Króla i Męczennika, głównego patrona naszego miasta. Jest on także patronem Kapituły       Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej 3 maja br. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00 pod moim przewodnictwem. Natomiast w przededniu, w niedzielę 2 maja br., o godzinie 17.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane Nieszpory Zygmuntowskie.

Bieżący rok obfituje w wiele ważnych dla Płocka rocznic. W dniu 22 lutego obchodziliśmy dziewięćdziesiątą rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie, 10 kwietnia br. świętowaliśmy stulecie odznaczenia naszego bohaterskiego miasta Krzyżem Walecznych, a w dniach 7-8 czerwca będziemy wspominać pobyt św. Jana Pawła II w Płocku przed trzydziestu laty. W tym roku mija również dwieście trzydzieści lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była aktem przełomowym w dziejach całej naszej Ojczyzny i narodu polskiego.

Za wstawiennictwem św. Zygmunta, pragniemy dobremu Bogu za te wydarzenia podziękować. Jednocześnie będziemy prosić o rychłe przezwyciężenie trwającej pandemii.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych nabożeństwach, przy uwzględnieniu obowiązujących ograniczeń, kapłanów pracujących i mieszkających w Płocku, nasze seminarium duchowne, siostry zakonne oraz wiernych świeckich płockich parafii.

Płock, 19 kwietnia 2021 r.

† Mirosław Milewski

Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej

1.  Z racji pandemii starajmy się też uczestniczyć w mszach świętych w niedzielę i święta na zewnątrz kościoła. Przed głównym wejściem będzie włączane nagłośnienie.
  2.  Dziękuję za stosowanie maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Zachęcam  również do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem dozowników do bezdotykowej dezynfekcji rąk, które są ustawione przy wejściu do kościoła, przed ławkami.
  3.  Bóg zapłać za ofiary złożone w kopertach na tacę i na konto parafialne, z przeznaczeniem na funkcjonowanie naszej Parafii.
  4.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  5.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej Mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.