VI Niedziela wielkanocna –17 maja 2020 r.
- Dziś drugi dzień dziękczynnego triduum, kiedy dziękujemy Bogu za życie i dzieło św. Jana Pawła II, a także prosimy Boga za jego wstawiennictwem za nasze rodziny, chorych, cierpiących, osoby starsze, za dzieci i młodzież, a także o powstrzymanie szerzenia się pandemii. Dzisiejszy dzień przeżywamy pod hasłem „Przekroczyć próg nadziei”. Msze święte o stałych godzinach oraz trzy Msze święte o dodatkowych godzinach: 8.00, 13.00 i 16.00, natomiast o godzinie 21.00 we wszystkich kościołach diecezji Apel Jasnogórski w intencji naszych rodzin i parafii.
Jutro - poniedziałek 18 maja - dzień pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Msze święte o 7.00, 9.00, 17.00, 18.00 i 18.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy świętej, która jest o godzinie 7.00, do Mszy św. o godzinie 9.00 oraz od godziny 15.00 do godziny 17.00. Adorację o godzinie 15.00 rozpoczniemy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem o godzinie 21.00 we wszystkich kościołach diecezji płockiej Apel Jasnogórski w intencji ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do jego naturalnej śmierci, czego wielkim promotorem był św. Jan Paweł II.
Okazja do spowiedzi w sobotę i poniedziałek od godziny 7.00 do godziny 9.30 oraz od godziny 15.00 do godziny 18.30 oraz w niedzielę w czasie każdej Mszy świętej.
- Trwa miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Maryi. Nabożeństwa majowe w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, dlatego przez miesiąc maj, ale również i czerwiec, kiedy to są nabożeństwa czerwcowe, nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.
W każdą niedzielę nabożeństwo majowe o godzinie 16.30.
Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowego pacierza.
- Za tydzień uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przeniesiona od kilku lat na najbliższą niedzielę po dniu, w którym mija 40 dni od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
- W dalszym ciągu będziemy się modlić o ustanie pandemii koronawirusa. Suplikacje będą śpiewane na zakończenie niedzielnych Mszy świętych, które są o stałych godzinach, a także od poniedziałku do sobotyna zakończenie nabożeństw majowych. Do wezwań włączamy prośbę kierowaną do Boga o deszcz.
- Pragnę poinformować, że w naszej parafii ze względu na stan epidemii koronawirusa w uroczystość Bożego Ciała po Mszy świętej o godzinie 12.00 nie będzie tradycyjnej procesji poza obrębem kościoła do czterech ołtarzy. W tym roku procesja odbędzie się wokół kościoła. Odpowiedzialnych za przygotowanie czterech ołtarzy proszę, aby w sposób symboliczny w czterech rogach placu przykościelnego ustawili stoliki nakryte białym obrusem i przybrali kwiatami. W uroczystość Bożego Ciała będą również dodatkowe msze święte o godzinie 8.00 i 16.00, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych oddanie czci Jezusowi, który pozostał z miłości do nas w Najświętszym Sakramencie.
- Biskup Płocki informuje, że z powodu istniejącego stanu epidemii zaplanowany na 25 maja 2020 r. pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem zostaje przełożony na jesień. Dokładny termin zostanie podany do wiadomości.
- Komunikat Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski
„W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują w poniedziałek 18 maja br. o godzinie 18:00 widowisko muzyczne „Santo subito – Prorok naszych czasów”, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka.
Koncert został podzielony na części, które odnoszą się do wyzwań stawianych nam przez Ewangelię, a które były jednocześnie częstym tematem papieskiego przepowiadania. Wezwanie do pokoju, jedności, dialogu religijnego, solidarności i świętości życia.
Widowisko zostało zrealizowane na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Ze względu na wciąż aktualne ograniczenia związane z pandemią, nagrania dokonano bez udziału publiczności, a występy części artystów zostały zarejestrowane w ich domach. Serdecznie zachęcamy do oglądania!”.
- SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC ZMNIEJSZANIA OGRANICZEŃ LICZBY OSÓB MOGĄCYCH UCZESTNICZYĆ W ZGROMADZENIACH RELIGIJNYCH
Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. Z wdzięcznością myślimy o wysiłku wielu osób wkładanym zarówno w ochronę życia i zdrowia Polaków, jak i w przywracanie zwyczajnej aktywności społecznej w naszej ojczyźnie. Dzięki roztropnym, choć trudnym decyzjom, udało się ochronić wiele istnień ludzkich.
W tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia. Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie.
W tygodniach epidemii dochodziły do mnie budujące świadectwa ludzi wierzących, którzy – choć korzystali z udzielonej im dyspensy i łączyli się duchowo oraz za pośrednictwem środków masowego przekazu z liturgią sprawowaną w kościołach – odczuwali wielką tęsknotę za wspólnotą parafialną i życiem sakramentalnym.
Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego.
Dziękuję kapłanom za odważne towarzyszenie wiernym w czasie epidemii, w ramach nałożonych na Kościół ograniczeń. Jednocześnie zachęcam księży do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych. Ufam, że wkrótce, będziemy mogli cieszyć się pełnią duszpasterskiego zaangażowania i posługi.
Wszystkich Polaków, a zwłaszcza chorych, samotnych i cierpiących oraz tych, którzy się nimi opiekują zapewniam o mojej modlitwie, z serca błogosławiąc.
Warszawa, dnia 14 maja 2020 roku
W święto św. Macieja, Apostoła
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
- Pragnę poinformować, że w ostatnim tygodniu opłaciłem ubezpieczenie budynków II kwartał, zobowiązania wobec diecezji (ze zniżką 50%), prąd w kościele i za wywóz śmieci z cmentarza za miesiąc kwiecień. Opłaty wyniosły łącznie 10.232, 63 zł.
- Bóg zapłać za dodatkowe ofiary złożone w ostatnim tygodniu przez 4 Rodziny z Parafii, oraz 5 Rodzinom które w ostatnim czasie wpłaciły ofiary na konto parafialne, na rzecz bieżącego funkcjonowania Parafii w trudnym okresie pandemii.
- Pragnę bardzo serdecznie podziękować Księdzu Dariuszowi za dekoracje w kościele na miesiąc maj i z racji uroczystości 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
- Jest możliwość nabywania prasy katolickiej w wersji papierowej w zakrystii kościoła.
- Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.