III Niedziela wielkanocna – 26 kwietnia 2020 r.
- Począwszy od dzisiejszej niedzieli, dla ułatwienia uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych w okresie pandemii koronawirusa, w naszym kościele oprócz stałych Mszy świętych, które są w każdą niedzielę o godzinie 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00 i 18.30, będą dodatkowo Msze święte o godzinie: 8.00, 13.00 i 16.00.
Decyzja o utrzymaniu tych dodatkowych Mszy świętych będzie uzależniona od frekwencji wiernych na tych Mszach świętych.
- W sobotę 2 maja przypada 13 rocznica nominacji J.E. Biskupa Płockiego Piotra Libery na stolicę biskupią w Płocku. Pamiętajmy o Pasterzu naszej diecezji w swoich modlitwach.
- Od 26 kwietnia do 2 maja w kościele w Polsce przeżywamy kolejne już Narodowe Czytanie Pisma Świętego oraz XII Tydzień Biblijny. Niech Słowo Boże, w tym trudnym okresie pandemii i wielu obostrzeń, dalej będzie dla nas światłem i umocnieniem.
- W najbliższy piątek przypada 1 maja – uroczystość św. Józefa Robotnika. Msze święte 7.00, 9.00 i 18.00.
- Rozpoczynamy jednocześnie miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Maryi. Pierwsze nabożeństwo majowe 1 maja o godzinie 17.30.
- Nabożeństwa majowe w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30, dlatego przez miesiąc maj, ale również i czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.
W każdą niedzielę nabożeństwo majowe o godzinie 16.30.
Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowego pacierza.
- Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy oczyścili i przybrali figury i krzyże przydrożne. Wyrażam nadzieję, że tam gdzie tego dotychczas nie uczyniono, zostanie to wykonane w najbliższych dniach.
- Za tydzień w niedzielę - 3 maja – będziemy obchodzić uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
- Pierwszy piątek, sobota i niedziela miesiąca maja:
- Pierwszy piątek z racji epidemii koronawirusa adoracja w ciszy z okazją do spowiedzi dopiero od godziny 17.00, do godziny 18.00. Nabożeństwo pierwszopiątkowe przed Mszą świętą o godzinie 18.00. Z racji epidemii koronawirusa nie będzie wyjazdów pierwszopiątkowych do chorych.
- Nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z nabożeństwem majowym, które rozpocznie się o godzinie 17.30.
- W najbliższą niedzielę z racji pierwszej niedzieli miesiąca maja po sumie adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Suplikacjami.
- Informuję, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami od dnia 20 kwietnia br.:
- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego może znajdować się 1 uczestnik na 15 m 2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny,
- na cmentarzu może znajdować się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy,
- istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie kościoła oraz cmentarza.
- W dalszym ciągu będziemy się modlić o ustanie pandemii koronawirusa. Suplikacje będą śpiewane na zakończenie niedzielnych Mszy świętych, a także od poniedziałku do soboty przed Mszą świętą, która jest o godzinie 18.00. Do wezwań włączamy prośbę kierowaną do Boga o deszcz.
- APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ O DESZCZ
W ostatnich tygodniach nasza Ojczyzna - podobniej jak wiele innych krajów na świecie - zmaga się z epidemią koronawirusa. Towarzyszy temu wysiłek państwa w walce o gospodarkę, o utrzymanie miejsc pracy, o ratunek dla tych, którzy borykają się w problemami finansowymi oraz tych, którym już teraz – z powodu epidemii – zagraża skrajne ubóstwo.
Zaangażowanie służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, a jednocześnie poczucie odpowiedzialności i solidarności Polaków, zasługują w tych okolicznościach na najwyższy szacunek i uznanie. Podobnie rzecz się ma z zaangażowaniem duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków.
Te trudne doświadczenia nie są jedynymi, z jakimi musimy zmagać się w obecnym czasie. Nasz kraj dotyka dzisiaj także inna, dotkliwa okoliczność a mianowicie susza, która niesie z sobą kolejne trudności. Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy.
Zwracam się więc do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitwy ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby
W tym trudnym czasie zapewniam wszystkich o mojej duchowej pamięci, bliskości i modlitwie oraz przesyłam pasterskie błogosławieństwo.
Warszawa, dnia 21 kwietnia 2020 r.
† Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
- Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnim tygodniu bezpośrednio do mnie przez 9 Rodzin z Parafii, na rzecz bieżącego funkcjonowania Parafii w trudnym okresie pandemii, ze względu na brak zbieranych ofiar na tacę co niedzielę w kościele. Dar z tym samym przeznaczeniem złożył po raz kolejny Ksiądz Kanonik Stanisław Marzec. Składam serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary.
- Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy, obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy jak najserdeczniejsze życzenia.